Nagy port vert fel Antony Blinken nyilatkozata: az amerikai külügyminiszter a vallásszabadság kapcsán fogalmazott meg kritikát Magyarországról, melyre Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter reakciója után Menczer Tamás, a Fidesz–KDNP kommunikációs igazgatója is reagált csütörtök délután.
Joe Biden és emberei úgy gondolják, hogy ők a világ ítélői, majd ők megmondják, hogy ki viselkedik rendesen és ki nem. Most éppen az amerikai külügyminiszter gondolta úgy, majd ő eldönti, hogy a világban ki antiszemita és ki nem az
– írta Facebook-oldalán, majd az antiszemitavádakra reagálva rámutatott arra, koránt sem Magyarország az az ország, ahol antiszemitizmus uralkodik.
Menczer Tamás az alábbi tényekre hívta fel a figyelmet:
- Az Amerikai Zsidó Bizottság jelentése alapján az összes zsidó származású válaszadó 74 százaléka szerint napjainkban az Egyesült Államokban probléma az antiszemitizmus.
- 56 százalék szerint pedig az elmúlt öt évben a helyzet egyre súlyosbodott.
- A zsidó lakosság mindössze 2 százalékát teszi ki a teljes amerikai népességnek, de a gyűlölet-bűncselekmények 55 százalékban mégis ellenük irányulnak, az október 7-i terrortámadást követően pedig több mint 300 százalékkal nőtt a zsidók elleni erőszak az Egyesült Államokban.
- Minden ötödik zsidó származású amerikai arról számolt be, hogy az elmúlt öt évben antiszemitizmus célpontjává váltak a lakóhelyükön működő helyi vállalkozások.
- A legsúlyosabb a helyzet a felsőoktatásban: 2023. október 7-én elkövetett Izrael elleni terrortámadást követően antiszemita megnyilvánulások hulláma söpört végig a progresszív liberális amerikai egyetemek campusain. A tavalyi évben 10-ből 4 zsidó hallgató tapasztalt antiszemita cselekményt az egyetemi campusokon, és minden ötödik diákot kizártak valamilyen egyetemi csoportból vagy rendezvényről csak azért, mert zsidó.
- Olyan nagynevű egyetemek érintettek antiszemita megnyilvánulásokkal, mint a Georgetown, a Harvard, a Columbia vagy éppen az American University.
- 2023. december 5-én a washingtoni képviselőházban botrányos meghallgatásra került sor, amely során Claudine Gay (Harvard), Sally Kornbluth (MIT) és Elizabeth Magill (Pennsylvania Egyetem) egyetemi elnökök kitértek az érdemi válaszadás elől az egyetemi antiszemitizmus témakörében. A Pennsylvania Egyetem elnöke arra a kérdésre, hogy „amennyiben az intézmény egyik hallgatója zsidókkal szembeni népirtásra buzdít, az sérti-e az egyetem magatartási kódexét?” azt válaszolta, hogy „Ez egy kontextusfüggő döntés”!