Oroszország nélkül nem lesz béke – nemzetközi lapok értékelték a svájci békekonferenciát

A hét végén Svájcban megtartott, Ukrajnáról szóló békekonferencia záródokumentumában több mint nyolcvan ország és szervezet fejezte ki támogatását Ukrajna területi integritása mellett. A nemzetközi lapok azonban egyetértettek abban, hogy a békefolyamat Oroszország nélkül nem lehet teljes.

2024. 06. 17. 10:36
Viola Amherd svájci szövetségi elnök (elöl C) és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (elöl 8R) családi fényképen pózol államfőkkel és ország képviselőivel az ukrajnai békéről szóló csúcstalálkozón, a Luzern melletti luxus bürgenstocki üdülőhelyen június 15-én. Fotó: Ludovic MARIN Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A békekonferencia záródokumentumát Csúcstalálkozó az ukrajnai békéről: közös közlemény a béke keretrendszeréről címmel tette közzé honlapján Svájc külügyminisztériuma.

Ukraine Peace Summit in Switzerland
Viola Amherd, a Svájci Államszövetség elnöke (balról a harmadik), Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke (jobbról a harmadik), Ursula von der Leyen (balról a második), Kanada miniszterelnöke, Justin Trudeau (a kép jobb szélén), Chile elnöke, Gabriel Boric (balról a második), Ghána elnöke, Nana Akufo-Addo (a kép bal szélén) közös sajtótájékoztatót tart az ukrajnai békéről szóló csúcstalálkozó után a svájci Bürgenstockban 2024. június 16-án (Fotó:Anadolu/AFP/Dursun Aydemir)

Nagy reményekkel gyűltek össze az egész világról politikusok, hogy az orosz–ukrán háború lezárása ügyében egyeztessenek Svájcban. A tárgyalásokra azonban nem hívták meg Oroszországot, és végül Kína is visszamondta részvételét. A nemzetközi sajtóban hétfő reggel a békekonferencia uralta a híreket, a lapok nagy része azonban egyetértett abban, Moszkva nélkül aligha lehet békéről beszélni. Az AP hírügynökség azt emelte ki, hogy a svájci konferencián 78 ország egyetértett abban, hogy Ukrajna területi integritása minden béke alapja kell hogy legyen.

Sok résztvevő reményét fejezte ki, hogy Oroszország a jövőben csatlakozhat a békéhez vezető útitervhez

– áll a cikkben.

A Szabad Európa Rádió szerint Oroszország távolmaradása az ukrán kezdeményezésű globális béke-csúcstalálkozóról csökkentette az áttörésre vonatkozó reményeket, ahogy Kína távolmaradása is.

A résztvevők közül India, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek nem írták alá a végleges dokumentumot, amely a nukleáris biztonság, az élelmezésbiztonság és a fogolycsere kérdéseire összpontosított. A zárónyilatkozat szerint az ENSZ alapokmánya és „a területi integritás és szuverenitás tiszteletben tartása (…) alapul szolgálhat és szolgál majd egy átfogó, igazságos és tartós béke megteremtéséhez Ukrajnában

– írta a szerző.

A nyugati hatalmak és szövetségeseik egy svájci csúcstalálkozón vasárnap elítélték Oroszország ukrajnai invázióját, de nem sikerült meggyőzniük a nagyobb el nem kötelezett államokat, hogy csatlakozzanak zárónyilatkozatukhoz, és egyetlen ország sem jelentkezett a folytatás megrendezésére, mutat rá a Reuters.

A hírügynökség szerint több mint 90 ország vett részt a kétnapos megbeszélésen, amelyet „békecsúcsnak” neveztek el, noha Moszkva nem kapott arra meghívást, de messziről nevetségessé tette az eseményt. 

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (középen) tapsol Viola Amherd svájci szövetségi elnöknek (balra) és Andrij Jermaknak, az ukrán elnöki hivatal vezetőjének az ukrajnai békéről szóló csúcstalálkozó plenáris ülésén, a Luzern melletti Burgenstockban 2024. június 16-án (Fotó: AFP/Alessandro Della Vall)

Kína távolmaradásról szóló döntése csak azt biztosította, hogy a csúcstalálkozó nem éri el Ukrajna azon célját, hogy rávegye a „globális Dél” nagy országait, hogy csatlakozzanak Oroszország elszigeteléséhez. Brazília csak „megfigyelőként” vett részt. Végül India, Indonézia, Mexikó, Szaúd-Arábia és Dél-Afrika tartózkodott a záródokumentum aláírásától, noha néhány vitás kérdést kihagytak a szélesebb körű támogatás reményében.

A The Washington Post arról írt, sok résztvevő reményét fejezte ki, hogy Oroszország a jövőben csatlakozhat a békéhez vezető útitervhez. Az amerikai lap hozzáteszi, hogy a szentszék is képviseltette magát, az Egyesült Államok nevében pedig Kamala Harris alelnök beszélt.

A The Washington Post szerint Ukrajna szövetségesei most megpróbálják fenntartani a béke felé vezető lendületet. Zelenszkij elmondta, hogy a nemzetbiztonsági tanácsadók a jövőben találkoznak, és „utána lesz egy konkrét terv”.

Az Euronews is azt emelte ki, hogy a záródokumentum szerint az ENSZ alapokmánya, valamint a „területi integritás és szuverenitás tiszteletben tartása” alapul szolgálhat és szolgál majd egy átfogó, igazságos és tartós béke megteremtéséhez Ukrajnában.

A zárónyilatkozatban a nukleáris biztonság, az élelmiszer-biztonság és a fogolycserék három témája szerepelt. Giorgia Meloni olasz miniszterelnök kijelentette, hogy ezek a „minimális feltételek” az Oroszországgal folytatott tárgyalásokhoz, utalva arra, hogy Kijev és Moszkva között még mennyi más nézeteltérést lesz nehezebb leküzdeni.

A CNBC azt hangsúlyozta, hogy elemzők szerint a kétnapos konferenciának valószínűleg kevés konkrét hatása lesz a háború befejezésére, mert Oroszországot – egyelőre – nem hívták meg. Oroszország kulcsfontosságú szövetségese, Kína pedig nem vett részt az ülésen, és Brazíliával közösen próbál alternatív utakat kidolgozni a béke felé.

Katar miniszterelnöke, Mohammed bin Abdulrahman al-Száni sejk egy nappal korábban megjegyezte, hogy országa adott otthont az ukrán és orosz delegációval folytatott megbeszéléseknek az ukrán gyerekek és családjuk újraegyesítéséről, amelynek eredményeként eddig 34 gyermek térhetett haza, jegyezte meg a CNBC.

Az orosz TASZSZ hírügynökség azt emelte ki, hogy az Oroszországi Föderáció részvétele nélkül lezajlott svájci békekonferencia rávilágított a különböző nézőpontokra. Kijev már megkezdte a konzultációkat azokkal az országokkal, amelyek a második békekonferenciának is otthont adhatnak. Moszkvában eközben megjegyzik, Kijevnek érdemes lenne elgondolkodnia Vlagyimir Putyin elnök békejavaslatain.

Borítókép: Viola Amherd svájci szövetségi elnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök államfőkkel és ország képviselőivel pózol az ukrajnai békéről szóló csúcstalálkozón Bürgenstockban, június 15-én (Fotó: AFP/Ludovic Marin)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.