Vlagyimir Putyin elnök és a Sanghaji Együttműködési Szervezet (SCO) tagállamainak vezetői Asztanában tartott találkozójukat követően aláírták a zárónyilatkozatot, számolt be a RIA Novosztyi.
A szervezet csúcstalálkozójá július 3-án és 4-én tartották. A találkozón a globális Dél országait tömörítő szervezet tovább bővült Fehéroroszország felvételével.
A Sanghaji Együttműködési Szervezetet 2001-ben alapították. Jelenleg tíz állam tartozik ide: India, Irán, Kazahsztán, Kína, Kirgizisztán, Oroszország, Tádzsikisztán, Pakisztán, Üzbegisztán és Fehéroroszország. Megfigyelő országok: Afganisztán és Mongólia. Partnerországok: Örményország, Azerbajdzsán, Kambodzsa, Nepál, az Egyesült Arab Emírségek, Törökország és Srí Lanka.
A csúcstalálkozó résztvevői a záródokumentum mellett több mint húsz dokumentumot írtak alá, köztük a szervezet 2035-ig szóló fejlesztési stratégia tervezetét, a terrorizmus és a szeparatizmus elleni küzdelemre vonatkozó együttműködési programot, valamint tagállamok közötti szervezeten belüli együttműködés ütemtervét.
A zárónyilatkozatban a szervezet országai többek között elfogadták a békére irányuló világegységre vonatkozó kezdeményezést, melybe a bolygó további országait is meghívták.
Hangsúlyozták, hogy nem vesznek részt olyan döntésekben, amelyek a belügyekbe való beavatkozást célozzák és ellentétesek a nemzetközi joggal.
A szervezet országai kifejezték azon szándékukat, hogy a többpólusú világ egyik kulcsfontosságú szövetségeként növeljék globális Dél potenciálját és nemzetközi befolyását, valamint intézkedéseket tesznek annak megakadályozására, hogy területükön az állami szuverenitás és a területi integritás elveivel ellentétes tevékenység történjen.
Az SCO emellett felszólított az ENSZ átfogó reformjára a fejlődő országok képviseletének biztosítása érdekében, és ellenezte a protekcionista intézkedéseket, az egyoldalú szankciókat és a többoldalú kereskedelmi rendszert aláásó kereskedelmi korlátozásokat is. A szervezet mély aggodalmát fejezte ki az izraeli–palesztin konfliktus eszkalálódása miatt, és határozottan elítélte a számos civil áldozatot követelő akciókat, valamint a Gázai övezetben kialakult katasztrofális humanitárius helyzetet.