Az Amerikai Egyesült Államok és szövetségesei fellépése akadályozza a nemzetközi együttműködést és egy igazságosabb világ építését, egész országokat és régiókat ejt túszul, és megakadályozza, hogy a népek gyakorolják az ENSZ Alapokmányában rögzített szuverén jogaikat – mutatott rá Szergej Lavrov orosz külügyminiszter az ENSZ Biztonsági Tanácsának az igazságosabb, demokratikusabb és fenntarthatóbb világrendért folytatott többoldalú együttműködésről szóló ülésén New Yorkban.
Meggyőződésem, hogy ez a helyzet orvosolható – természetesen, ha van jóakarat
– hangsúlyozta a tárcavezető.
Az események „negatív forgatókönyv szerinti alakulásának” elkerülésére az orosz külügyminiszter több pontból álló javaslatot vázolt fel. Elsőként végleg meg kell szüntetni az európai válság kiváltó okait a Vlagyimir Putyin orosz elnök által felvázolt béketerv alapján.
A politikai és diplomáciai rendezést konkrét lépéseknek kell kísérniük az Orosz Föderációt nyugati, euroatlanti irányból érő fenyegetések megszüntetésére
– hangsúlyozta a miniszter.
Amennyiben ez nem történik meg, Európa azt kockáztatja, hogy lemarad Eurázsia kontinensen átívelő biztonsági architektúrájának kialakításáról – figyelmeztetett Lavrov.
Második lépésként a regionális és globális erőegyensúly helyreállítását aktív erőfeszítéseknek kell kísérniük a világgazdaságban tapasztalható igazságtalanságok felszámolására. Egy többpólusú világban, definíció szerint, nem lehetnek monopóliumok a monetáris és pénzügyi szabályozás, a kereskedelem vagy a technológia területén – világított rá az orosz külügyminiszter.
Harmadszor a globális kormányzás egyéb intézményeiben is komoly, minőségi változásokra van szükség, hogy azok mindenki javára működjenek – célzott a tárcavezető magára az ENSZ-re. Fontos lépés lenne a szervezet hatékonyságának helyreállítása felé, ha valamennyi tagja megerősítené elkötelezettségét az ENSZ Alapokmányának elveinek teljessége iránt – tette hozzá Lavrov.
Végezetül az ENSZ mellett más multilaterális szervezeteknek, például a G20-nak vagy a BRICS-nek is hozzá kellene járulniuk a nemzetközi élet multipolaritása megerősítéséhez. – Az, hogy a világunk sokszínű és igazságos lesz-e, csak a tagországokon múlik. Még egyszer hangsúlyozom, hogy a középpontban szervezetünk alapokmánya áll – zárta beszédét Szergej Lavrov.
Borítókép: Szergej Lavrov orosz külügyminiszter (Fotó: MTI/EPA/Makszim Sipenkov)