Rekordmértéket ért el a múlt évben az antiszemita incidensek száma Németországban. Az Antiszemitizmus-kutató és Információs Központok Szövetsége (RIAS) a napokban mutatta be a 2023-ra vonatkozó éves beszámolóját Berlinben és példátlan növekedésről beszéltek.
A feljegyzett antiszemita incidensek száma 2023-ban csaknem a kétszeresére emelkedett, 83 százalékkal volt magasabb, mint 2022-ben. Ez a hatalmas növekedés nagyrészt az október 7-i izraeli Hamasz-terrorakció után elkövetett antiszemita eseteknek tulajdonítható.
Az összes tavalyi zsidóellenes incidens több mint fele október 7-e után történt. Ebben az összefüggésben az antiszemitizmus gyakran különösen erőszakos módon fejeződött ki – olvasható a RIAS jelentésében.
A Hamasz terrorakciója berobbantotta az antiszemitizmust
A szervezet 2023-ban összesen 4782 antiszemita esetet dokumentált, ezek közül 2787, azaz 58 százalék október 7-e után történt.
Az Izrael ellen elkövetett terrortámadás és mészárlás tehát erősen motiválta és mozgósította a németországi antiszemita megnyilvánulások és akciók elkövetőit. Az antiszemita incidensek száma a 2022-ben rögzített napi 7 esethez képest tavaly napi 13-ra emelkedett. Itt is megfigyelhető az izraeli Hamasz-terrorakció egyértelmű hatása, ugyanis október 7. és az év vége között a RIAS naponta 32 incidenst dokumentált.
A szervezet ebben az időszakban az antiszemita incidensek 71 százalékát az Izraellel kapcsolatos antiszemitizmus megjelenési formájához sorolta.
Gyakori sztereotípiák közé tartozott Izrael törvénytelenné nyilvánítása éppen úgy, mint az, hogy a németországi zsidókat Izraellel azonosították.
Nőtt a rendkívül erőszakos esetek száma is
A RIAS beszámolója szerint 2023-ban Németországban az antiszemitizmus ismét erőszakos formát öltött: havonta átlagosan tíz támadást regisztráltak, összesen 121-et. Ehhez jött 7 rendkívül erőszakos eset és további 183 antiszemita fenyegetés.
A szervezet az erőszakos esetek alatt a fizikai támadásokat, illetve olyan akciókat ért, amelyek emberéletek elvesztését, valamint súlyos testi sérülést okozhatnak.
Súlyos a helyzet az oktatási intézményekben
Arra is kitértek, hogy tavaly a 2022-es évhez képest gyakrabban történtek antiszemita incidensek a közterületeken.