Amióta az Orbán Viktor, Herbert Kickl és Andrej Babis által megalakított jobboldali Patrióták Európáért pártszövetség megjelent a politikai térképen, az európai pártok sorra jelentik be csatlakozási szándékukat.
Orbán Viktor Robert Fico szlovák miniszterelnök Smer pártjával és Janez Jansa volt szlovén kormányfő Szlovén Demokrata Pártjával is tárgyalásokat folytat, továbbá várhatóan a Geert Wilders vezette holland Szabadságpárt és a Matteo Salvini vezette Liga is belép a szuverenista frakcióba.
„Dolgozunk rajta” – fogalmazott korábban az olasz politikus a Hír TV-nek.
Kedden Marco Zanni, a Liga olasz párt politikusa, az Identitás és Demokrácia (ID) európai parlamenti frakcióvezetője a Corriere della Sera című napilapnak adott interjúban úgy fogalmazott:
A patrióták képviselik az alternatívát Európában.
Az ID politikusa szerint az Orbán Viktor kezdeményezte pártszövetség, amelynek mostanáig a Fidesz mellett a cseh Elégedetlen Polgárok Frakciója (ANO), az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) és a portugál Chega a tagja, „az első alapkőnek számít, az első felvett kesztyű kihívásként mindazoknak, akik a jelenlegi status quóval szembeszállnak”. „A Patrióták Európáért pártszövetséget azért hoztuk létre, hogy az európai emberek akaratának érvényt tudjunk szerezni”, mondta el Menczer Tamás, a Fidesz–KDNP kommunikációs igazgatója.
Ha Orbán tervei megvalósulnak, az új csoportosulás az EP harmadik legnagyobb frakciójává válhat, megelőzve ezzel az ECR-t
– írta a Die Welt véleménycikke. Hozzáteszik: Magyarország kormányfője, Orbán Viktor a legfontosabb játékos.
Az Identitás és Demokrácia képviselőcsoport nemzeti vezetői július 8-án, hétfőn, közvetlenül a franciaországi választások második fordulójának lezárása után tervezik megtartani alakuló ülésüket. Források szerint a tervük az, hogy Orbán Viktor, Herbert Kickl és Andrej Babis szövetségéhez csatlakozzanak – írja a European Conservative lap.
Minden szövetségnek, amely frakcióként kíván bejegyeztetni Brüsszelben (hogy élvezhesse az ezzel járó számos előnyt), legalább 23 képviselővel kell rendelkeznie, akik legalább hét országot képviselnek. A Patrióták Európáért, más néven a Hazafiak három alapító tagja már 24 képviselői hellyel rendelkezett – 26-tal, ha a portugál Chegát is beleszámítjuk–, így már csak a nemzeti delegációk szükséges száma volt a kritérium.
Az alapítók bizakodása, hogy nemcsak elérik a szükséges küszöböt, hanem a harmadik legnagyobb képviselőcsoporttá válnak az Európai Parlamentben, megelőzve a Giorgia Meloni olasz miniszterelnök pártja vezette Európai Konzervatívok és Reformereket (ECR) a maga 84 mandátumával. Az új tagokkal folytatott tárgyalások már a végéhez közeledtek. Korábban Matteo Salvini Liga pártjának – az ID alapító tagjának – nyilvánosságra hozott nyilatkozatai is arra utaltak, hogy a terv végig az ID bővítése és átnevezése volt a Patrióták Európáért zászlaja alatt.
Most a tárgyalásokhoz közel álló források megerősítették ezeket a pletykákat a Bloombergnek, mondván, hogy az ID vezetői azt tervezik, hogy találkoznak a Patrióták Európáért szövetséggel , és július 8-án, hétfőn, közvetlenül a francia választások befejezése után tartanak közös alakuló ülést. Az eredeti határidő július 4. volt a parlamenti átrendeződésre, de több delegáció és maga az ID-csoport is hosszabbítást kért a franciaországi körülményekre való tekintettel.
Ugyanakkor az is világossá vált, hogy az egyesülés szükséges lépés lenne az ID fennmaradásához. Mivel az osztrák FPÖ és a portugál Chega átállt a Hazafiakhoz, valamint a független észt képviselő, Madison Jaak szerdán csatlakozott az ECR-hez, az ID egyedül már nem teljesíti a hét delegáció kritériumát. A jelenlegi hat ID-tag (az EP-képviselők száma alapján csökkenő sorrendben) a Marine Le Pen vezette francia Nemzeti Összefogás (RN), az olasz Liga, a holland Szabadságpárt (PVV), a flamand Vlaams Belang, a cseh SPD és a dán Néppárt.
Ez a hat párt együttesen jelenleg 49 mandátummal rendelkezik, ebből harminc csak az RN-é. A négy Hazafival együtt azonban ez a szám csak 75-re nőne, ami azonban tízzel kevesebb, mint amennyi ahhoz szükséges, hogy megelőzzék az ECR-t és a harmadik legnagyobb brüsszeli frakcióvá váljanak.
A lengyel Jog és Igazságosság (PiS) a maga 21 képviselőjével szintén fontolgatta, hogy kisebb ideológiai nézeteltérések miatt átugrik a hajóról, de aztán szerdán úgy döntött, hogy a frakcióban betöltött befolyásos pozíciókért cserébe az ECR-ben marad.
Ahogy a European Conservative forrásai korábban is utaltak rá, a német nagyvállalatok (amelyek gyakran a mainstream pártokhoz kötődnek) számos közép-európai ország, köztük Magyarország legfontosabb kereskedelmi partnerei közé tartoznak, amelyek kormánya nem szeretné kereskedelmi kapcsolatait veszélyeztetni az AfD-vel való összefogással.
Ami a Hazafiakat illeti, hétfőig még mindig szükségük lenne néhány új szövetségesre, ha el akarják érni céljukat, hogy a harmadik legnagyobbak legyenek. Ezek közé tartozhat a szlovák kormányzó Smer öt mandátummal – bár közölte, hogy nem csatlakozik –, vagy a spanyol Se Acabó La Fiesta (SALF) három mandátummal. Mindazonáltal a végleges összetételt csak a francia választások után fogjuk megtudni.