– Az elmúlt mintegy egy hétben Magyarországról szólt a nemzetközi sajtó: Orbán Viktor került címlapokra, kiemelten kezelték Zelenszkijjel, majd Putyinnal folytatott tárgyalását és a magyar soros elnökséget. Hogyan változhat Magyarország pozíciója az elkövetkező időszakban?
– Úgy gondolom, Magyarország megőrzi következetes álláspontját a béke mellett. A miniszterelnök nemzetközi békepárti szerepe egészen új dimenzióba lépett, ebből a szempontból az ukrajnai út igen jelentős volt. Mivel most Magyarország tölti be az EU Tanácsának soros elnöki tisztségét, Európa egészében nagyobb szerepet kap majd Magyarország békepárti álláspontja. Sokan felismerték, hogy az orosz–ukrán konfliktus nem a tervek szerint alakult, és jobb lenne minél előbb megoldást találni, mint egy végtelen háború útján haladni.
Magyarország pozíciója egyre nagyobb nyomot hagy a nemzetközi közösségben, továbbra is kiállva a béke mellett.
– Orbán Viktornak és vele együtt Magyarországnak, valamint a jobboldalnak nagyobb befolyása lett az európai politikára?
– Az európai parlamenti választásokon egy új jobboldali mozgalmat láttunk elindulni, a migrációval, a magas energiaköltségekkel, a folyamatos háborúval, a túlzott európai zöldpolitikával elégedetlen európai emberek támogatásával. Az átlagemberek ilyen irányú változása viszont nem tükröződött az elmúlt években az európai vezetésben – utóbbi a föderalista út mentén haladt. Európában a politikai megosztottság mára még egyértelműbbé vált a nemzeti szuverenitást és a központibb brüsszeli vezetést előnyben részesítők között.
– Patrióták Európáért – ezzel a névvel indította útjára Orbán Viktor, Herbert Kickl és Andrej Babis a jobboldali frakciót, melyet hatalmas népszerűség övez. Egy új politikai erő születésének vagyunk szemtanúi?
– Egyértelmű, hogy a Patrióták Európáért egy új, szuverenista politikai erő megszületését jelenti, amely Európa egyik legfontosabb frakciójává válhat. Mindez az európai politika nagyobb átrendeződését vagy újraalakulását jelenti, mely valójában a nemzeti szuverenitásról szól, és egyértelműen azt látni, hogy az új politikai formáció ezt tükrözi.
– Évtizedekig az Európai Néppártnak volt a legerősebb frakciója az EP-ben, idén viszont már a jobboldal előretöréséről lehet olvasni. Kijelenthetjük, hogy Európa nagy részében jobboldali eltolódás történik?
– Nézzük meg Olaszországot, Németországot és Franciaországot: Olaszországnak konzervatív, nemzeti irányultságú kormánya van, Németországban a tradicionális pártok jelentősen meggyengültek. Franciaországban pedig Emmanuel Macron elnök kénytelen volt előre hozott nemzetgyűlési választást kiírni a Nemzeti Tömörülés európai választásokon látott előretörése miatt. Ha tehát ezeket a nagy országokat nézzük, akkor egyértelmű, hogy a nemzeti erők egyre erősebbek.