Hiába fogadta el a spanyol parlament az amnesztiatörvényt, a bíróság nem kegyelmez a volt katalán elnöknek.
Pablo Llarena, a legfelsőbb bíróság büntetőtanácsának bírája hétfőn közölte, hogy nem vonja vissza az évekkel ezelőtt Carles Puigdemont-nal, valamint a mellette egykor egészségügyi miniszterként dolgozó Toni Cominnal és Lluis Puig kulturális miniszterrel szemben kiadott nemzeti elfogatóparancsot.
Llarena úgy gondolja, hogy
az érintett politikusok nem részesülhetnek a kegyelmi intézkedésből, mivel közpénzeket, köztük Európai Uniós támogatásokat sikkasztottak el személyes gazdagodásuk és egyben a katalán szeparatista mozgalom erősítése érdekében.
Ezzel nemcsak Spanyolország, hanem az EU pénzügyi érdekeit is sértették, ami kizárja az amnesztiát, mert ezek túllépnek a törvényben megfogalmazott amnesztiálható esetek keretein. Az új jogszabály szerint kegyelmi intézkedés akkor adható sikkasztásért, ha a bűncselekmény végrehajtása nem szolgálta az elkövető vagyonának gyarapodását. A bíróság szerint viszont Puigdemont és társai bizonyítottan pénzügyi előnyre tettek szert.
A volt katalán elnök pártja, a Junts per Catalunya (Együtt Katalóniáért) felháborodott a történteken és közölte, hogy fellebbez a döntés ellen, de hozzátette azt is, hogy Puigdemont a legfelsőbb bíróság döntése ellenére sem fél attól, hogy 2017 óta tartó bujkálása után végre visszatérjen Spanyolországba. Jordi Turull, a párt főtitkára úgy fogalmazott, hogy ez a határozat sérti a demokrácia alapvető normáit és szerinte a törvényszék egyfajta államcsínnyel próbálja megakadályozni az amnesztiatörvény gyakorlati alkalmazását.
Az, hogy a legfelsőbb bíróság szembemegy a kongresszus által elfogadott intézkedésekkel, komoly veszélybe sodorhatja a szocialista spanyol kormányt.
Ez az intézkedéscsomag, azon belül is Carles Puigdemont felmentése ugyanis előfeltétele volt annak, hogy segítsenek Pedro Sánchez kormányfőnek megtartani a hatalmát. A miniszterelnök tavaly nyáron elvesztette az előre hozott parlamenti választásokat a konzervatív Néppárttal (PP) szemben. Szeparatista katalán és baszk szövetségesei segítségével azonban meg tudta akadályozni a győztesek kormányalakítását, de saját beiktatása sem valósulhatott volna meg nélkülük, így azóta is ki van szolgáltatva a függetlenségpárti erőknek.
Az amnesztiatörvény megalkotása a katalánok első feltétele volt ahhoz, hogy igennel szavazzanak Sánchez kormányalakítására, így ha végül nem kapják meg, amit akartak, akár ki is léphetnek a szocialisták mögül, ez viszont a baloldali kormány bukását is jelentheti.
A spanyol kormány elítélte a függetlenségi vezetők ügyén dolgozó bírók lépését és azt politikai manőverezésnek bélyegezte. Pedro Sánchezék most abban bíznak, hogy az alkotmánybíróság végül felülírja majd a legfelsőbb bíróság döntését.
Borítókép: Carles Puigdemont korábbi katalán elnök (Fotó: MTI/EPA/Ronald Wittek)