A 2024–2029-es időszakra szóló stratégiai menetrend kiemeli a biztonság irányába történő nyitást és a környezetvédelmi kötelezettségvállalás hiányát, közölte a Brussels Signal. A nyolcoldalas stratégiai dokumentum hangsúlyozza a védelmi ágazat támogatását, amelynek célja az EU érdekeinek és határainak védelmére irányuló intézkedések fokozása.
A stratégiai menetrendben a biztonsággal kapcsolatos új megközelítés nyilvánvaló, és négy fő terület van kiemelve:
- a biztonság és a védelem megerősítése;
- a bűnözés és a korrupció elleni küzdelem folytatása;
- az ellenálló képesség és a válságkezelés fokozása;
- a migráció és a határok kezelése.
A menetrend olyan veszélyekkel is foglalkozik, mint a kiber- és hibrid hadviselés, a külföldi manipuláció és a kritikus infrastruktúrát fenyegető veszélyek, kiemelve ezzel az EU válaszát a folyamatos geopolitikai feszültségekre és az ukrajnai háborúra.
Míg az előző dokumentum nagymértékben a „zöldebb”, fenntartható és környezetbarát politikák felé hajlott, addig a legutóbbi menetrend ezzel szemben ezeket a kötelezettségvállalásokat az általánosabb szakpolitikákra csökkentette, jelezve a környezetvédelmi kezdeményezések látszólagos háttérbe szorulását.
Ezt az is bizonyítja, hogy a 2024–2029-es dokumentumból hiányzik a „zöldmegállapodás” kifejezés. Ez a változás még egyértelműbb, ha összehasonlítjuk a két dokumentumban használt nyelvezetet. A „biztonság” kifejezés hatszor szerepel a 2019–2024-es menetrendben, míg a 2024–2029-esben tizennégyszer. Bár mindkét napirendben említést tettek az éghajlatváltozásól, a környezetvédelmi politikák iránti elkötelezettség a legutóbbi napirendben jelentősen csökkent.
Július 18-án az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen úgy nyilatkozott, hogy elkötelezte magát a zöldmegállapodás céljainak fenntartása mellett.
Egy erősebb Európa, amely tisztességes módon hajtja végre, amiben megállapodott. És amely pragmatikusan, technológiasemlegességgel és innovációval ragaszkodik az európai zöldmegállapodás célkitűzéseihez
– mondta akkor.
Ez az elkötelezettség Von der Leyen számára kulcsfontosságú támogatást jelentett a zöldek európai parlamenti képviselőinek körében, és július 18-án biztosította számára a második mandátumot az Európai Bizottság elnökeként.
A Zöldek/EFA európai parlamenti képviselőcsoportja hivatalosan is úgy döntött, hogy támogatja őt elnökként
– jelentették ki a szavazást követően.
A zöldebb Európa jelentőségének visszaszorulása egyesek számára meglepő lehetett, de igazából teljesen várható volt, hogy az orosz–ukrán háború és a brüsszeli vezetők háborúpárti magatartása következtében Európa a védelmi szektor fejlesztése mellett köteleződjön el.