Ez a döntés indokolatlan és ellentmond az oslói megállapodások szellemének, továbbá aránytalanul megzavarja a Palesztin Hatósággal való normális kapcsolatokat és együttműködést
− hangsúlyozta Borrell.
A főképviselő azt írta továbbá, hogy az EU tel-avivi küldöttségének vezetője továbbította az uniós álláspontot az izraeli kormánynak. Véleménye szerint az ügy nem pusztán Izrael és Norvégia közötti kétoldalú kérdés, hanem mindazok érdeke, akik a közel-keleti békéért és stabilitásért dolgoznak.
Arra is rámutatott, hogy az Izraelt és a Palesztin Hatóságot is magában foglaló ad hoc összekötő bizottság elnökeként, Norvégia jelentős szerepet játszott a közel-keleti békefolyamatban és a palesztin lakosság támogatásában.
Az EU teljes mértékben szolidáris Norvégiával, amely felbecsülhetetlen partner a térség békéjének, biztonságának és jólétének előmozdítására irányuló erőfeszítéseinkben
− húzta alá Borrell.
Az izraeli kormány azzal indokolta döntését, hogy a norvég kormány Izrael-ellenes és egyoldalú intézkedések sorozatát hozta meg. A norvég nagykövetnek átadott levél szerint a képviselők diplomáciai státuszát az értesítéstől számított hét napon belül vissza kell vonni.
Norvégia szerint a diplomaták akkreditációjának visszavonása „szélsőséges lépés” az izraeli kormány részéről.
Borítókép: Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője (Fotó: MTI/AP/Szakcsaj Lalit)