Esze ágában sem volt feladni magát, ezzel dicsekszik a volt katalán elnök

Carles Puigdemont múlt csütörtökön hét év bujkálás után Barcelonába érkezett, majd bohócot csinált a spanyol hatóságokból.

2024. 08. 12. 15:11
The Former President Of The Generalitat Of Catalonia, Carles Puigdemont, Returns To Catalonia From Exile
The former president of the Generalitat of Catalonia, Carles Puigdemont, is returning to Catalonia from exile on the day of the investiture of the new Catalan government in Barcelona, Spain, on August 8, 2024. (Photo by Robert Bonet/NurPhoto) (Photo by Robert Bonet / NurPhoto / NurPhoto via AFP)
Carles Puigdemont beszédet mond, amikor több év után visszatért Katalóniába Fotó: NurPhoto via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Soha nem akartam feladni magam” – ezt mondta Carles Puigdemont az X-en közzétett videóüzenetében hétvégén. A katalánok volt elnöke, aki 2017-ben alkotmányellenesen kikiáltotta Katalónia függetlenségét, múlt csütörtökön hét év külföldön bujkálás után hazatért Barcelonába, beszédet mondott az őt éltető több mint háromezer fős tömegnek, majd ismét nyoma veszett. 

Puigdemont a közelmúltban amnesztiát kapott a szocialista (PSOE) spanyol kormánytól, de az ügyében eljáró bíró szerint olyan bűncselekményeket is elkövetett, amik miatt nem kaphatja meg a kegyelmi intézkedést, ezért az ellene kiadott elfogatóparancsot nem vonta vissza. Ennek értelmében a rendőrségnek azonnal le kellett volna tartóztatnia, amint betette a lábát Spanyolországba, de ez nem történt meg. Ehelyett mindenki ölbe tett kézzel nézte végig, ahogy átsétált Barcelona központján, beszédet mondott, majd elindult a katalán parlament felé, végül eltűnt. Szökése után fél órával indítottak csak hajtóvadászatot, hogy megtalálják, miközben egész Spanyolország értetlenül nézte a szürreális eseményeket az élő közvetítéseknek köszönhetően. 

Az exelnök az X-en gúnyosan úgy fogalmazott: 

Soha nem akartam feladni magam. Soha nem akartam megadni magam egy olyan bíróságnak, amely nem is üldözhetne minket azért, mert védtük önrendelkezési jogunkat és megszerveztük a katalán függetlenségi népszavazást, és amelynek ráadásul nem is áll érdekében igazságot szolgáltatni.

Elmondta, hogy a barcelonai látogatásának célja az volt, hogy bejusson a regionális parlamentbe a szocialista (PSC) Salvador Illa elnöki beiktatási vitájára, de miután mérlegelte a lehetőségeket, inkább biztonságba vonult, és visszatért waterlooi (Belgium) lakhelyére, ahol az elmúlt hét évet töltötte.

„Nem szabad engedelmesen elfogadni, amit ez az állam neked szánt, bár mentálisan fel kell készülni arra az esetre, ha elérik a céljukat. Én erre fel voltam készülve” – mondta Puigdemont, aki ezután felszólította a nemzetközi közösséget, hogy haladéktalanul ítélje el a spanyol kormányt, amiért hagyja, hogy a legfelsőbb bíróság bírái semmibe vegyék azokat a törvényeket, amelyeket a parlament elfogadott, utalva ezzel arra az amnesztiatörvényre, amit pártja csikart ki a tőlük függő Pedro Sánchez kormányfőből, hogy Puigdemont-t és társait megmentse a bírósági felelősségrevonástól. 

A mostani elnyomás kegyetlen, és egyes személyek ellen irányul, főleg a bosszúvágy jegyében, ami más idők és más rezsimek sajátossága volt

– közölte. 

A videó végén Puigdemont köszönetet mondott mindenkinek, aki lehetővé tette, hogy visszatérjen Katalóniába, majd elmeneküljön letartóztatás nélkül. 

Ezután szemrebbenés nélkül felszólította a katalán függetlenségi mozgalom résztvevőit, hogy hajtsanak végre „több tízezer egyéni és kollektív akciót” a spanyol állam megingatására, mivel céljai változatlanok, vagyis el akarja érni Katalónia elszakadását Spanyolországtól. 

Közben a katalán rendőrség, a Mossos három testületi tagot vett őrizetbe mostanáig, akiket azzal gyanúsítanak, hogy segítettek Puigdemont-nak a szökésben. A hatóság vezetősége közölte, hogy egyébként csak a megfelelő pillanatra vártak a letartóztatás kapcsán, de mivel ez valamiért nem következett be, alapos belső vizsgálatot indítanak annak érdekében, hogy kiderüljön, mi történt. 

A legfelsőbb bíróság a jobboldali Néppárt (PP) és Vox által is bírált belügyminisztert teszi felelőssé passzivitása miatt. Pablo Llarena, a Puigdemont-t évek óta letartóztatni próbáló bíró szerint Fernando Grande-Marlaska tétlensége büntetőjogi következményekkel kell hogy járjon és az általa vezetett belügyminisztérium nem kerülheti el a kérdőre vonást azzal, hogy Felix Bolanos elnökségi minisztert szószólóként használva a katalán rendőrségre hárítja át a felelősséget. 

A Néppárt vezetője, Alberto Núnez Feijóo már csütörtökön követelte Grande-Marlaska és a védelmi miniszter, Margarita Robles azonnali lemondását a történtek miatt. 

Borítókép: Carles Puigdemont beszédet mond, amikor több év után visszatért Katalóniába (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.