Így mennek szembe az EP-ben az írott és íratlan szabályokkal

Nemrég alakult meg az új Európai Parlament és a szakbizottságai, de máris botrányokról és szabályok megszegéséről lehet hallani. Ifj. Lomnici Zoltán szerint egy szervezet működése akkor lesz kiszámítható, ha következetesen a nyilvános, megismerhető, jogszerűen elfogadott normáinak megfelelően jár el.

2024. 08. 01. 7:03
Illusztráció (Forrás: Pexels)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A minap alakultak meg az Európai Parlamentben a szakbizottságok, és azok elnökeit, illetve alelnökeit is ekkor választották meg. Ám ez a folyamat sem tudott zökkenőmentesen menni az EP-ben. Brüsszelben egyebek mellett több esetben is semmibe vették a nemek közti egyensúlyra vonatkozó szabályokat, számos bizottságban egyszerűen „megfeledkeztek” a nemekre vonatkozó kritériumról.

A nemek közötti egyensúly bár nem nevezhető általánosan elismert nemzetközi alapelvnek, azonban az Európai Parlament eljárási szabályzata tartalmazza, ami egyúttal azt is jelenti, hogy az EP-re nézve kötelező normatív aktusnak minősül. Az Eljárási Szabályzat 219-es cikke tisztán kimondja, hogy:

Parlament sokszínűségének tükröződnie kell az egyes bizottságok elnökségének összetételében. Egy bizottság elnöke és első alelnöke nem lehet azonos nemű. A nemek közötti egyensúlyt az elnökség többi tagjára is alkalmazni kell. Nem megengedhető, hogy az elnökség valamennyi tagja ugyanabból a tagállamból származzon.

Tehát az EP saját szabályai szerint nemcsak az elnök-alelnök vonatkozásában, hanem a többi alelnök szempontjából is érvényesülnie kell a nemi egyensúlynak. 

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy amennyiben egy bizottságban férfi lett az elnök, az első alelnök mindenképpen nő kell legyen. Ha a második és a harmadik alelnöki pozícióba is férfiak kerülnek, akkor a szabály szerint a negyedik alelnöknek mindenképpen egy női jelöltet kell megválasztani. Ezt figyelembe véve, a szokásjog is azt diktálja, hogy az első és negyedi alelnöki pozícióra mindig két jelölt legyen állítva, hogy könnyebben érvényesülni tudjon ez a feltétel. 

Ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász szerint azért fontos, hogy a nemek közötti egyenlőség kritériuma teljesüljön, „mert az EP saját szabályai ezt rögzítik, és ha EP még a maga által alkotott normákat sem hajlandó betartani, akkor nem várható tőle, hogy más szabályokat majd szigorúbban betartana és betartatna a tagjaival.”

Egy szervezet – legyen az egy államszervezet vagy az EP – működése akkor lesz jogi értelemben kiszámítható, ha következetesen a nyilvános, megismerhető, jogszerűen elfogadott normáinak megfelelően jár el. A joghoz kötöttség és a jogbiztonság mind a – Brüsszel számára a szavak szintjén rendkívül fontos – jogállamiság immanens kritériumai, így ezek nélkül a demokratikus, jogállami működés nem lehet biztosított

– vallja a szakértő. 

Azzal kapcsolatban, hogy az Európai Parlament mennyire veszti hitelét, ha a saját szabályait sem tartja be, így vélekedett: 

Hiába készít az EP minden évben cselekvési tervet a nemek közti egyenlőség előmozdítása érdekében, ha mindeközben a saját maga alkotta szabályoknak az erre vonatkozó passzusait sem tartja tiszteletben. Az EP eljárási szabályzatának 16. cikk 2. pontja szerint az elnök, az alelnökök és a quaestorok megválasztása során tekintettel kell lenni a nemek közötti egyensúlyra. Ehhez képest a húsz állandó szakbizottság elnökei közül csak nyolc nő (tehát másfélszer annyi férfi van, mint nő), míg a Bizottsági Elnökök Értekezletén velük ülésező négy különbizottság elnökei közül csak egy nő van (tehát háromszor annyi férfi van, mint nő).

A lapunk korábban arról is beszámolt, hogy a háborúpárti baloldal és Néppárt az EP-ben minden pozíciót magának akar. Ezt a tényt bizonyította a szakbizottsági pozíciókról szóló döntés is.

A mainstream pártok az Európai Néppárt vezetésével egy szégyenteljes politikai paktumot kötöttek, hogy megakadályozzák, hogy a Patrióták megkapják az Európai Parlament szabályai szerint nekünk járó bizottsági pozíciókat. Megszegik az EP szabályait, szembemennek a jogállamisággal, a demokráciával és semmibe veszik európai választók millióinak akaratát. Ez elfogadhatatlan, és vissza fog ütni. A Patrióták Európáért frakció nem fogadja el ezt a szégyenteljes paktumot és minden rendelkezésre álló jogorvoslati lehetőséget igénybe fog venni

– írta akkor közösségi oldalán Gál Kinga, Patrióták Európáért első alelnöke. 

Az Európai Parlament eljárási szabályzatával összhangban a testület sokszínűségének tükröződnie kell az egyes bizottságok elnökségének összetételében. De vajon tükröződik-e a sokszínűség, ha a harmadik legnagyobb politikai csoportot, a Patriótákat kizárják a bizottságok vezető pozícióiból?

– tette fel a kérdést Hölvényi György, a KDNP EP-képviselője.

Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pexels)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.