Gontier felhívta rá a figyelmet, hogy a francia határőrség egyre nehezebben tudja kezelni a beáramlást, különösen azért, mert nehezen tudnak új tagokat toborozni.
Az illegális bevándorlás, az erőltetett és tömeges beáramlás kezelhetetlenné, veszélyessé és destabilizálóvá válik a demokráciákra és az életmódunkra nézve
– fogalmazott a Le Figarónak, hívta fel rá a figyelmet a V4NA hírügynökség.
Gontier figyelmeztetett, hogy a francia határőrség és a vámhatóság nem rendelkezik megfelelő eszközökkel ahhoz, hogy megfelelően ellássa feladatát. Rámutatott a személyzet és a technológiai felszerelés hiányára, a francia kormány különböző részei közötti csekély együttműködésre és az egyre korlátozóbb jogi keretre.
A határőrök nem férnek hozzá olyan technológiákhoz, mint például a hőérzékelők, a szén-dioxid-érzékelők, a szívverés-érzékelők vagy a sziluettérzékelők, amelyekkel azonosítani lehet a határátlépést megkísérlő, például járművekben elrejtett embereket.
„Ezeket az eszközöket szinte kizárólag azon a mintegy 120 repülőtéren és kikötőben használják, amelyek határátkelőhelyek” – jegyezte meg Gontier. A belső határokon nem használják őket, „annak ellenére, hogy ez utóbbiak teszik ki az ország területére belépő illegális bevándorlás 90 százalékát”.
Gontier idézte az Államtanács bíróságának idén februári döntését, amely megtiltja az illegális bevándorlók erőszakos kiutasítását. Mint mondta, európai szinten Schengen is problémát jelent, mert igazából „hiányzik az együttműködés” a különböző szervek között.
Fabrice Leggeri, a Frontex korábbi vezetője, jelenleg a francia jobboldali Nemzeti Tömörülés európai parlamenti képviselője egyetértett Gontierrel.
A határőrség volt vezetőjének kijelentései lesújtók: forráshiány, nem megfelelő képzés, laza jogi keret… A határellenőrzés romlott, ami veszélyezteti a biztonságunkat
– írta az X-en.
„Ahogy Fernand Gontier ajánlja, több erőforrásra, valódi koordinációra és fejlett technológiák alkalmazására van szükség a határrendészet támogatására” – jelentette ki.
Borítókép: Francia nemzeti rendőrök őrködnek, miután megakadályozták, hogy a migránsok felszálljanak egy csempészhajóra, amellyel megpróbálnak átkelni a La Manche csatornán (Fotó: AFP)