A Nyugat és Oroszország között végrehajtott történelmi fogolycsere miatt aggódik a Politico. A brüsszeli hírportál arról ír, hogy a lépés kritikusai szerint a megállapodás arra ösztönözheti Oroszországot és Vlagyimir Putyin elnököt, hogy még több ártatlan embert börtönözzön be. Az akció után a németek is vegyes érzelmekkel küzdenek.
A hidegháború óta az egyik legnagyobb és legbonyolultabb fogolycsere során több amerikait, németet és orosz disszidenst engedtek szabadon Oroszországban, cserébe pedig a nyugati országokból orosz elítélteket adtak ki Moszkvának.
A szabadon bocsátottak között volt Evan Gershkovich, a Wall Street Journal újságírója is, akit Oroszországban kémkedés gyanúja miatt tartóztattak le, és nemrégiben 16 év börtönbüntetésre ítélték.
Moszkva pedig megkapta Vagyim Kraszikovot, akit életfogytiglani börtönbüntetésre ítéltek Németországban, mert 2019-ben fényes nappal megölt egy csecsen disszidenst egy berlini parkban.
Senki sem vette félvállról ezt a döntést, hogy egy életfogytiglani börtönbüntetésre ítélt gyilkost kitoloncoljon néhány év börtön után
– mondta Olaf Scholz német kancellár, miközben csütörtök este a kölni repülőtéren várta a szabadultak érkezését.
Annalena Baerbock német külügyminiszter pedig egy rádióinterjúban „rendkívül érzékeny dilemmának” nevezte a csütörtöki nagyszabású fogolycserét. A meggyilkolt disszidens családja viszont csalódottnak érezte magát, és érthetetlennek találta a döntést – mondta a Politicónak Inga Schulz, a perben őket képviselő ügyvéd.
A család szívesen részt vett volna legalább egy beszélgetésben
– jelentette ki Schulz. Hozzátette, ugyanakkor „örülnek minden életnek, amit meg lehet menteni”.