Saját szabályait sem tudja betartani az Európai Parlament

Az Európai Parlament nemzetközi alapelveket figyelmen kívül hagyva dönt fontos kérdésekről, nem számít a nemek közötti egyenlőség, sem pedig a nemek közötti egyensúly követelménye Brüsszelben.

Forrás: Politico2024. 08. 08. 20:06
Illusztráció Forrás: Pexels
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az új Európai Parlament 719 képviselője közül csak 277 nő. Ez 38,5 százaléknak felel meg, ami az előző ciklus negyven százalékához képest csökkenést jelent. Ez az első számbeli hanyatlás a nők arányában a parlamentben 1979 óta.

Pedig a nemek közötti egyenjogúság (beleértve a nemi alapú diszkrimináció tilalmát) a nyugati típusú demokráciák alapelvei közé tartozik. Ezt rögzíti több nemzetközi dokumentum, köztük az Európai Unióról szóló szerződés 2. és 3. cikkének (3) bekezdése, az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 8. és 10. cikke, valamint az EU alapjogi chartájának 21. cikk első bekezdése és 23. cikke is erre vonatkozik. 

Ez egy általánosan elismert nemzetközi alapelv, ami egyúttal azt is jelenti, hogy az EP-re nézve kötelező lenne.

Az alacsony női képviselet alól kivételt képez a nők aránya a Patrióták Európáért frakcióban, amely meghaladja a parlamenti átlagot, a csoportosulás 40,48 százalékát női képviselők teszik ki.

Az Európai Parlamentben a nemek közötti egyenlőtlenség nem új keletű probléma és már a bizottságokba is átszivárgott, ahol már korábban is megkérdőjeleződött az uniós jogalkotás minősége. 

Az előző parlamentben az alkotmányügyi, külügyi, költségvetési, adóügyi és biztonsági bizottságokban a férfiak domináltak. A Politico által készített elemzés is megerősítette mindezt, sőt a vezető pozíciók elosztása hasonló mintát követ. A nők vezető szerepet kaptak a nemek közötti egyenlőségről, a munkaügyi és a szociális ügyekről szóló bizottságokban, míg a férfiak inkább a külügyi és költségvetési kérdéskörökkel foglalkoznak.

A férfiak által dominált alkotmányügyi bizottságban például (ahol 2022-ben 85 százalék volt a férfi képviselők aránya, most pedig közel 87 százalék) a többség eddig irrelevánsnak minősítette a mindennapi élet számos olyan kérdését, amelyek főleg azokat a képviselőket érintik, akik például várandósak vagy kisgyermekek szülei. 

 Azért fontos, hogy a nemek közötti egyenlőség kritériuma teljesüljön, mert az Európai Parlament saját szabályai rögzítik ezt a követelményt, és ha a testület még a maga által alkotott normákat sem hajlandó betartani, akkor nem várható tőle, hogy más szabályokat majd szigorúbban betartana és betartatna a tagjaival.

Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pexels) 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.