A NED tevékenysége Szerbiában
A Kínai Külügyminisztérium emlékeztet: Szerbiában 2022 áprilisában és 2023 decemberében is választásokat tartottak. Mint írják, a NED mindkét alkalommal beavatkozott a választásokba, és
mindent megtett, hogy USA-párti ellenzék kerüljön hatalomra az országban.
Tavaly május 3-án egy 13 éves fiú megölt nyolc diákot és egy iskolaőrt egy belgrádi általános iskolában, egy nappal később pedig egy 21 éves férfi ölt meg nyolc embert Belgrád külvárosában. A Kínai Külügyminisztérium közleménye szerint a társadalmi megbotránkozást kihasználva
a NED által szponzorált NGO-k és az USA-barát ellenzéki szervezetek akkor tömegtüntetést szerveztek a szerb kormány leváltását követelve.
A Szerbia az erőszak ellen nevű baloldali koalícióval azonban nem jártak sikerrel: a formáció csúnyán leszerepelt a decemberi választásokon. A közleményben szerepel az is, hogy az orosz ukrán háború kitörése óta a NED által finanszírozott Belgrádi Biztonságpolitikai Központ támogatja az országban a nyugatbarát tüntetéseket, és folyamatosan bírálja Szerbia külpolitikáját. A közlemény szerint a NED emellett régóta finanszíroz különböző civil szervezeteket annak érdekében, hogy feszültséget generáljon Szerbia és Koszovó között. A közlemény szerint a NED által támogatott szerb civil szervezetek a CNN szerbiai kirendeltségével együttműködve Kínával kapcsolatos álhíreket gyártanak, rágalmazzák a kínai fél által vállalt projekteket.
Az USA stratégiája: Vucsics leváltása, de hogyan?
A politika.rs emlékeztet: Daniel Server amerikai professzor, korábbi diplomata nem sokkal a jelentés megjelenése után azt mondta, a környezetvédelmi mozgalmak tiltakozásai nagyon fontos részei annak a stratégiának, amellyel leválthatják Aleksandar Vucsics szerb elnököt.
Ennek kapcsán érdemes megjegyezni, hogy néhány héttel ezelőtt Belgrádban több tízezren tüntettek a lítiumkitermelés ellen, civil szervezetek vezetői szólalnak fel ellene, környezetvédelmi okokra hivatkozva.
Érdemes azt is megjegyezni, hogy a lítium kiaknázásáról szóló projekteket a szerb balliberális oldal indította el kormányzati pozícióból még 2004-ben, később azonban hatalmat vesztettek, és
„rádöbbentek”, hogy a lítium kiaknázása környezet- és egészségvédelmi szempontból hatalmas veszélyekkel jár.
A Kínai Külügyminisztérium úgy véli, fontos felhívni a kormányok és a közvélemény figyelmét a NED tevékenységére, hogy azok fel tudjanak készülni a szabotázskísérletek ellen, a szuverenitás megőrzése, a világbéke és a nemzetközi igazságosság érdekében. Szerintük a világ jelenleg a multipolaritás felé halad, s a jövőben demokratikusan kell eljárni nemzetközi színtéren. „Minden országnak joga van a saját helyzetének és szükségleteinek megfelelő fejlesztési utat választani” – hangsúlyozta a Kínai Külügyminisztérium.
A NED Magyarországon is tevékenykedik
A NED a guruló dollárok kapcsán lehet ismerős a hazai olvasóknak: az ügyről készült nemzetbiztonsági dokumentum szerint a NED lényegében a CIA hivatalossá tett megjelenése külföldön. A közzétett adatokból akkor kiderült, hogy a Márki-Zay Péter által korábban beismert 1,8 milliárd forinton felül az ellenzékhez további mintegy 1,2 milliárd forint érkezett az Egyesült Államokból. Utóbbi összegből több mint egymilliárd forint a DK közeli Ezalényeg.hu kiadójánál, az Oraculum 2020. Kft.-nél kötött ki, közel 150 millió a Bajnai Gordon-féle DatAdat cégcsoporthoz került, hárommillió forint pedig a Gemius Hungary Kft.-hez vándorolt.
A pénz útját Karácsony Gergely főpolgármester tanácsadója, Korányi Dávid egyengette az általa vezette Action for Democracy nevű szervezeten keresztül.
A magyar szolgálatok megvizsgálták az Action for Democracy kapcsolati hálóját, és feltárták, hogy Korányi szervezete kapcsolatba hozható a National Endowment for Democracyval. A világhálón fellelhető információk szerint egyébként a NED az utóbbi időszakban legalább egy tucat alkalommal küldött támogatást Magyarországra különböző projektekhez. Több alkalommal az itteni és a térségbeli dezinformáció elleni küzdelemre szánt pénzt az amerikai alapítvány, de juttatott forrást a civil társadalom erősítésére, az információszabadság elősegítésére és a kínai befolyás vizsgálatára is.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: MTI/AP/Darko Vojinovic )