A lövöldözés hírére természetesen mindkét elnökjelölt és Joe Biden amerikai elnök is reagált. Mint arról beszámoltunk, Kamala Harris alelnök, a Demokrata Párt jelöltje egy kampányesemény során úgy fogalmazott, felháborító, hogy az Egyesült Államokban a szülőknek nap mint nap aggódniuk kell, hogy hazatér-e a gyermekük az iskolából, Donald Trump volt amerikai elnök, republikánus elnökjelölt pedig beteg és bomlott elméjű szörnyetegnek nevezte az elkövetőt. Biden elnök közleményében részvétét fejezte ki az áldozatok családjainak, majd rögtön a republikánusok ellen igyekezett felhasználni a tragikus esetet.
„Ez a kampány természete, a felek ott próbálják egymást ütni, ahol érik” – magyarázta a szakértő, hozzátéve, hogy
Biden lépése még ezzel együtt is az ízléstelenség határát súrolja.
Elnökként az lenne a feladata, hogy egy ilyen tragédia után egyesítse az országot – tette hozzá.
Az Egyesült Államokban nem csupán az iskolákban fordulnak elő lövöldözések. Gyakorta számolnak be a médiumok különböző fegyveres incidensekről az ország nagyvárosaiban. A romló közbiztonság kérdését Fekete Rajmund szerint egy másik fontos problémával, az illegális migrációval összefüggésben érdemes értelmezni.
Az illegális bevándorlás kezelése a Biden-elnökség alatt megbukott, és ezzel együtt jár a közbiztonság romlása is
– fogalmazott a szakértő.
Az illegális migráció növekedésével csökken a közbiztonság, amit felerősítenek azok a sajnálatos esetek is, mint a 22 éves Laken Riley-é, akit egy venezuelai illegális bevándorló elrabolt, majd meggyilkolt.
Ha Joe Biden teljes elnöksége alatt regisztrált határátlépések számát nézzük, ég és föld a különbség közte és Donald Trump között. A republikánus politikus elnökségével nem tökéletesen egybeeső 2017 és 2020-as fiskális évek között kicsivel több mint 2,37 millió határátlépés történt, miközben csak 2023-ban – tehát jócskán Biden elnöksége alatt – 2,47 millió hasonló incidens került feljegyzésre. 2021 óta pedig közel 8,5 millió alkalommal tartóztattak fel valakit a határon. A számok magukért beszélnek és kijelenthető: a demokraták csődöt mondtak a határvédelem terén.
– mondta Fekete Rajmund.
Azt, hogy az amerikai közvélemény számára is ez egy fontos probléma, a jelek szerint a demokrata kampány is érzékeli, hiszen egyre inkább igyekeznek Kamala Harrist olyan politikusként feltüntetni, akire egy kampányvideóban „határmenti államból” származó ügyészként hivatkoznak, aki elszámoltatta a nemzetközi bűnbandákat és támogatta „az évtizedek óta legkeményebb bevándorlási törvény” elfogadását – magyarázza a szakértő.
Megváltozott a trend, 2021 óta közel duplájára emelkedett azoknak az aránya, akik szerint csökkenteni kellene az országot célba vevő bevándorlást: 2024-ben a társadalom 55 százaléka értett ezzel egyet, ami csak kicsivel marad el a szeptember 11-ei terrortámadások utáni adattal. Nem véletlen, hogy a kérdés ismét a Trump-kampány egyik fő elemévé vált
– összegzett Fekete Rajmund.
Azonban nem kell az Egyesült Államokig mennünk, ha az illegális bevándorlás közbiztonságra gyakorolt hatásait látni szeretnénk, hiszen a Wilkommenskulturt magukévá tevő európai országokból is sorra érkeznek tragikusabbnál tragikusabb beszámolók, elég csupán az egy héttel ezelőtti solingeni késes merényletre gondolni.
Borítókép: Joe Biden amerikai elnök (Fotó: MTI/AP/Mark Schiefelbein)