A megkérdezettek 59 százaléka szerint a holokauszt fő áldozatai a németországi zsidók voltak. Csupán 28 százalékuk mondta azt, hogy az áldozatok többsége a lengyel zsidók közül került ki. Valójában a meggyilkolt német zsidók száma mintegy 165 ezret tett ki (a nácik 1933. évi hatalomra jutása előtt számuk nagyjából félmillió volt), szemben a holokauszt hozzávetőleg hárommillió lengyel zsidó áldozatával. A németek úgy vélik, hogy az ő országukban szabták ki a legsúlyosabb büntetéseket a zsidóknak nyújtott segítségért: 46 százalékuk szerint ezért a Harmadik Birodalomban halálbüntetés járt, miközben csak 31 százalék tudta, hogy ez volt a gyakorlat a megszállt Lengyelországban.
A németek immár hagyományosan „megosztják” felelősségüket a világháború során elkövetett bűncselekményekért: 57 százalékuk szerint a megszállt országok társadalma éppen annyira felelős a holokausztért, mint a német megszállók.
Más szóval a lengyelek ugyanolyan felelősséget viselnek Auschwitzért és a többi lengyelországi koncentrációs táborért, a gettókért, a tömeges kivégzésekért és az európai zsidók millióinak megsemmisítéséért. Holott, bár igaz, hogy egyes országokban kollaboráltak a németekkel, mint például a franciák egy része, Belgium vagy a balti országok, egyikben sem kezdődött népirtás saját kezdeményezésre, ez mindenhol a német megszállás következménye volt.
Ezenfelül a németek több mint egynegyede úgy tartja, hogy országuk már fizetett jóvátételt Lengyelországnak a második világháborús pusztításért: 53 százalékuk szerint részlegesen, 25 százalék szerint teljesen.
A második világháborúban okozott károkért Németországra kirótt jóvátételt a háború utáni potsdami konferencián határozták meg. Ebben figyelembe vették Lengyelországot is. A teljes összeget 20 milliárd dollárban jelölték meg, amely ma mintegy 300 milliárd dollárnak felel meg. A lengyel igényt a szovjeteknek megítélt, nagyjából 10 milliárd dollár értékű csomagból kellett kielégíteni. Ennek 15 százaléka, másfél milliárd dollár jutott volna Varsónak (mai értéken 45 milliárd dollár). Ennek az összegnek a nagyobb részét azonban a szovjetek egy nagyon kedvezőtlen számítás révén nem utalták át Varsónak. Végül – és ez Németország döntő érve a mai lengyel igényekkel szemben – a varsói kormány 1953-ban lemondott a jóvátétel hátralévő részéről.
Lengyel szakértők szerint azonban a pénz továbbra is jár Varsónak, mert a lemondásra vonatkozó döntés szovjet nyomásra, a korlátozott szuverenitás feltételei között született. Lengyelország mintegy hatezermilliárd zlotyra becsüli a német megszállás által neki okozott kárt.
A Pilecki Intézet felmérési eredményei sokak számára megdöbbentők lehetnek, de nincs mit csodálkozni – írja a Sieci –, hiszen Németország évek óta olyan politikát folytat, amelynek célja kitörölni a történelmi emlékezetből a saját bűnöket, vagy az áldozatokra, például Lengyelországra hárítani a felelősség egy részét.