Helyi idő szerint vasárnap estig 43,4 millió voks érkezett be, ami jóval több, mint a 2020-as választáson leadott összes szavazat negyede. Négy évvel ezelőtt összesen 158 millió szavazópolgár élt állampolgári jogával.
Az elnökválasztás szempontjából meghatározónak számító, úgynevezett billegő államok közül Georgia és Észak-Karolina államban már megközelítette a hárommilliót az eddig leadott szavazatok száma, míg Pennsylvaniában 1,2, Michiganben pedig 1,6 millió voksot adtak le.
A választási statisztika szerint Georgia és Észak-Karolina államban vasárnapig a regisztrált republikánus választók voltak többségben azok közül, akik már éltek szavazás lehetőségével. Pennsylvania és Michigan államokban ugyanakkor több regisztrált demokrata szavazott.
Az amerikai választók akkor élhetnek a szavazás jogával, ha regisztrálnak. A regisztráció lehetséges párthoz tartozóként, de függetlenként is. A demokrata vagy republikánus regisztrált választói státus nem jelent kötelezettséget a választás irányára.
Az Egyesült Államokban szövetségi államonként különböznek a választási szabályok, de a legtöbb helyen lehetőség van a korai szavazásra, ami azt jelenti, hogy a választásra kiírt nap előtt korlátozott számban megnyílnak szavazóhelyiségek. Ezt egészíti ki a levélszavazás, amire a legtöbb helyen jelentkezni kell.
Vasárnap az Egyesült Államok ötven szövetségi államában négy kivétellel mindenhol lehetőség volt személyes voksolásra vagy levélszavazásra.
Borítókép: A republikánus elnökjelölt, Donald Trump volt amerikai elnök és a demokrata elnökjelölt, Kamala Harris amerikai alelnök először vitázik az elnökválasztási kampány során (Fotó: AFP)