Az EP októberben tartott második plenáris ülésszakán a képviselők megvitatták az Ukrajnának folyósítani szándékozott támogatást. Ahogy arról lapunk is beszámolt, Roberta Metsola, az EP elnöke a nemrég megtartott csúcstalálkozó első napján biztosította Ukrajnát az EU támogatásáról és kijelentette, hogy az előkészületek befejeződtek ahhoz, hogy a plenáris ülésszakon jóváhagyják az Ukrajnának nyújtandó harmincötmilliárd eurós segélyt.
Didier Reynders, az EB igazságügyi biztosa az Ukrajnának szánt hiteltámogatásról folytatott EP-vitán emlékeztetett, az Európai Bizottság szeptember közepén javasolta azt a pénzügyi támogatási csomagot, amely egy legfeljebb harmincötmilliárd eurós rendkívüli makroszintű kölcsönt, valamint egy olyan hitel-együttműködési mechanizmust foglal magában, amely negyvenötmilliárd euróig nyújtott hitelek visszafizetésében segíti Ukrajnát– közölte az MTI.
A hiteltámogatás célja, hogy azonnali segítséget nyújtson Ukrajna sürgető finanszírozási szükségleteinek könnyítésére, valamint katonai igényeinek kielégítésére
– hangsúlyozta Reynders.
Thierry Mariani francia politikus és a Patrióták Európáért pártcsalád tagja, élesen bírálta Volodimir Zelenszkij legutóbbi brüsszeli látogatását és az Ukrajnának szánt újabb harmincötmilliárd eurós támogatási csomagot. Mariani szerint ez a pénzügyi segítség nem oldja meg Ukrajna problémáit, inkább tovább növeli Európa adósságterheit.
Ukrajna már a korrupció miatt a háború előtt is padlón volt, ezt nekünk kell megfizetni
– nyilatkozta Mariani, hozzátéve, hogy ez a harmincötmilliárd euró csak egy újabb adósságréteget képez: „Már tizennyolcmilliárd eurót adtunk 2022-ben és harminchárommilliárdot 2023-ban, de mindenki tudja, hogy ebből soha senki nem fog semmit visszafizetni.”
Mariani szerint Washington is egyre távolabb húzódik a konfliktus pénzügyi támogatásától:
Az Egyesült Államok már nem biztos abban, hogy továbbra is hozzájárul ehhez a komoly pénzügyi tehervállaláshoz
Európa számára az ukrajnai háború egyre nagyobb terhet jelent.
„Ez egy időzített bomba” figyelmeztetett Mariani, kiemelve, hogy az Európai Unió gazdasági stabilitása és jövője is veszélybe kerülhet a folyamatos anyagi hozzájárulások miatt.
Petra Steger osztrák politikus, a Patrióták Európáért frakció tagja a támogatást egy lépésnek nevezte az eszkaláció felé, majd kijelentette:
Legyenek bátrak a diplomáciához, a tárgyalásokhoz, a milliárdos támogatások helyett.
Boeselager Damian német EP-képviselő megemlítette Orbán Viktor magyar miniszterelnök strasbourgi Parlamentben tett látogatását, valamint kijelentette, hogy a források egy részéhez meg mindig nem tud hozzáférni az EU Magyarországnak köszönhetően.
Ezt le kell állítani, Orbán Viktort pedig meg kell állítani
– vallja a német politikus.
A felszólalására László András, a Fidesz EP-képviselője reagált.
Miért állítja, hogy egy tízmilliós ország bármilyen változást tehetne ebben az ügyben? Az a helyzet, hogy az európai országok, többek között Magyarország mindent megadtak Ukrajnának a háború kezdetén, amit tudtak
– mutatott rá László András, majd hozzátette, hogy Németországnak kellene elindítania a béketárgyalásokat Vlagyimir Putyinnal.
A segélycsomagról kedden szavaztak az Európai Parlamentben, az EP-képviselők többséggel döntöttek arról, hogy újabb támogatást küldenek Ukrajnának, 518 szavazás érkezett a javaslat mellett és 56 ellene.
Borítókép: Didier Reynders, az Európai Bizottság igazságügyért felelős tagja felszólal az Európai Parlament plenáris ülésén Strasbourgban 2024. október 21-én (Fotó: MTI/Purger Tamás)