Mélyrepülésben Kamala Harris népszerűsége – Trump egyre közelebb a győzelemhez

Kamala Harris előnyének nyoma veszett, és a választás előtt két héttel már fej-fej mellett áll Donald Trumppal a legfrissebb közvélemény-kutatások szerint. A republikánus jelölt egyre jobban erősödik az olyan kulcsfontosságú kérdésekben, mint a bevándorlás és a gazdaság, ami a Demokrata Pártban komoly aggodalmakat váltott ki.

2024. 10. 25. 19:34
Donald Trump republikánus elnökjelölt, volt amerikai elnök beszédet mond a Turning Point Action kampánygyűlésen a Thomas & Mack Centerben 2024. október 24-én Las Vegasban, Nevadában.
Donald Trump republikánus elnökjelölt, volt amerikai elnök beszédet mond a Turning Point Action kampánygyűlésen a Thomas & Mack Centerben 2024. október 24-én Las Vegasban, Nevadában. Fotó: Getty Images via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az amerikai választási kampány végső szakaszába lépve Kamala Harris és Donald Trump népszerűsége mostanra teljesen kiegyenlítődött, a New York Times és Siena College legújabb, kiemelkedően pontos közvélemény-kutatásai szerint mindketten 48 százalékos támogatottságot élveznek az amerikai választók körében.

Harris, aki korábban enyhe előnyben volt, mostanra visszaesett, miközben Trump egyre nagyobb teret nyer.

Egyik legfőbb kérdés, hogy Harris mennyire képes magához vonzani a döntő jelentőségű csatatér államok támogatását. A legutóbbi adatok azt mutatják, hogy Harris támogatottsága ezen a téren is gyengül: például Michiganben, Wisconsinban és Nevadában mindössze minimális, 0,1–0,7 százalékos előnnyel vezet Trump előtt. 

Eközben Trump viszont már komolyabb előnyt szerzett Észak-Karolinában, Arizonában és Georgiában, ami előrevetíti, hogy az elektori szavazatok tekintetében Trump esélyei egyre jobbak.

A FiveThirtyEight választási előrejelzései szerint Trumpnak most már 51 százalékos esélye van a győzelemre, míg Harrisnek csupán 49 százalék. A RealClearPolitics pedig szinte minden csatatér államban Trumpot hozza ki győztesnek, ami 312 elektori szavazatot jelentene Trump számára Harris 227-ével szemben. Mindeközben a gazdasági kérdések tekintetében Trump már jelentősen csökkentette Harris előnyét: míg korábban Harris gazdaságkezelési képességeit 13 ponttal jobbnak ítélték, most ez az előny csupán 6 pontra olvadt.

Trump számára különösen kedvező fejlemény, hogy az amerikai választók 54 százaléka jobban bízik benne, hogy meg tudja oldani az ország bevándorlási problémáit, mint Harrisben, akit ezen a területen csupán 43 százalék támogat.

 A bevándorlás Trump kampányának egyik központi eleme, és ahogy azt egy arizonai kampánybeszédében megfogalmazta, az elhibázott migrációs politika miatt 

az Egyesült Államok a világ szemétdombjává vált

Nate Silver, a neves amerikai statisztikus és politikai elemző szintén Trump győzelmét jósolja.

Silver, aki 2016-ban pontosan megjósolta Trump győzelmét, most ismét arra figyelmeztet, hogy a közvélemény-kutatók gyakran alábecsülik a Trumpot támogató rejtőzködő szavazók arányát. A Demokrata Párt soraiban ez komoly aggodalmakat váltott ki, hiszen több kulcsfontosságú államban, mint Wisconsin és Michigan, Harris már most csupán minimális előnyt tudhat magáénak. 

Silver szerint a „Hillary-effektus” is veszélyt jelenthet Harris számára, mivel a bizonytalan szavazók körében csökkenhet a támogatottsága.

Miközben Harris az abortuszhoz való jog védelmét központi kampányüzenetévé tette, és ebben jelentős, 16 pontos előnyt is felmutathat, a gazdasági kérdések, valamint az ország jövőjével kapcsolatos pesszimizmus inkább Trump malmára hajtják a vizet. Az amerikai választók csupán 28 százaléka gondolja úgy, hogy az ország jó irányba halad, és 

Trump kampánya hatékonyan mutat rá a Demokrata Párt vezette kormányzat hibáira, beleértve a bevándorlási és gazdasági kihívásokat.

A választások közeledtével Trump helyzete erősödik, Harris támogatottsága pedig megingott – így a november 5-i eredmény még kérdéses, de a jelenlegi állás Trump esélyeit erősíti, aki az amerikaiak egy részének szemében továbbra is a rend és a stabilitás képviselője.

Borítókép: Donald Trump republikánus elnökjelölt, volt amerikai elnök beszédet mond a Turning Point Action kampánygyűlésen a Thomas & Mack Centerben 2024. október 24-én Las Vegasban, Nevadában (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.