Friedrich Merz, a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) vezetője az ügyben kérdőre vonná a Zöldek párt minisztereit, és személyesen Olaf Scholz kancellárt. Közben a koalíciós partner Szabaddemokrata Párt (FDP) is heves vádakat fogalmazott meg a Zöldekkel szemben, írja a Bild.
Merz azt nyilatkozta:
Az Izraelnek szánt védelmi felszerelések nyilvánvalóan megakadályozott vagy legalábbis késleltetett jóváhagyásáról szóló új megállapítások nem lepnek meg. Most már teljes mértékben tisztázni kell, hogy Robert Habeck gazdasági miniszter és Annalena Baerbock külügyminiszter milyen szerepet játszott ebben.
Az ellenzéki vezető világossá tette, hogy „Scholz kancellárnak, mint a Szövetségi Biztonsági Tanács elnökének is felelőssége van”.
A Szövetségi Biztonsági Tanácsban – amelyben a kancellár és az összes koalíciós párt kulcsminiszterei titokban üléseznek, hogy megvitassák például a fegyverexport engedélyezését vagy elutasítását – a zöldpárti miniszterek blokkolták az új szállítmányokat. A Törökországnak történő szállításokat viszont átengedték.
A zöldpárti miniszterek blokádját megerősítették a koalíciós pártok kormányzati és védelmi körei is. A Bild szerint a miniszterek addig nem adnak engedélyt, amíg Izrael nem teljesíti feltételeiket, jelesül, hogy az izraeli kormánynak írásban kell biztosítania a német kormányt arról, hogy a Németországból származó fegyverexportot nem fogják népirtásra felhasználni.
E levél nélkül nincs fegyverexport.
A kialakult helyzet kapcsán a sürgősen szükséges fegyverekre és járművekre (harckocsikra, helikopterekre) vonatkozó izraeli kérelmeket jegelték. Az ügyet ismerő személyek „abszurdnak” minősítik a Habeck és Baerbock által diktált feltételt, amelynek egyetlen fő célja: ne szállítsanak fegyvereket Izraelnek. A zsidó állam, amelyet jelenleg több fronton a Hamász (Gáza), a Hezbollah (Libanon),valamint a húszik (Jemen) és Irán is támad, néhány napja írta alá a szükséges megállapodást.
Szabaddemokrata kritika Baerbock ellen
Egyre élesebb kritikát kapnak a Zöldek koalíciós partnerük, a Szabaddemokrata Párt (FDP) részéről. Bijan Djir-Sarai, a párt iráni–zsidó származású politikusa felszólította Habecket és Baerbockot, hogy a terroristák elleni harcban egyértelműen foglaljanak állást Izrael mellett.
A fegyverszállítások tekintetében Izraelt Németországnak „úgy kellene kezelnie, mint egy NATO-partnert”.
Djir-Sarai egyértelmű támadást intézett Baerbock ellen is. Ellentmondott a külügyminiszter értékelésének, aki a Közel-Kelet destabilizálódására figyelmeztetett a Hezbollah vezetőjének megölése után.
Az olyan terroristacsoportok, mint a Hezbollah és a Hamász meggyengülése „nem fog a Közel-Kelet destabilizációjához vezetni, épp ellenkezőleg” – hangsúlyozta az FDP politikusa.
Wolfgang Kubicki, a párt frakcióvezető-helyettese még keményebben fogalmazott. A liberális politikus azt mondta: „Elvárom Baerbock és Habeck magyarázatát, hogy igaz-e ez a hír, és lemondást várok, ha igaz. Ha ezt nem teszik meg, akkor nem tudom többé összeegyeztetni a lelkiismeretemmel ennek a koalíciónak a támogatását.”
Borítókép: Olaf Scholz szövetségi kancellár (SPD), Annalena Baerbock külügyminiszter (Bündnis 90/Die Grünen) és Robert Habeck (Bündnis 90/Die Grünen) szövetségi gazdasági és klímavédelmi miniszter (Fotó: DPA Picture-Alliance/AFP/Kay Nietfeld)