Az amerikai elnökválasztások mindig is feszültséggel teli politikai küzdelmek voltak, de a 2024-es kampányban ez Donald Trump személye körül koncentrálódott egy példátlan mértékű összecsapássá. Trump, aki sokak szemében az amerikai konzervatív értékek védelmezője, és egyúttal az ország egyik legkarizmatikusabb vezetője, most ismét célponttá vált. Az elmúlt időszakban számos merényletkísérlet irányult ellene, amelyek mögött nemcsak személyes ellenszenv, hanem a társadalom megosztottsága is feszül.
Trump körül az éles politikai és ideológiai törésvonalak szinte törzsi háborúként jelentkeznek, ahogy Fekete Rajmund, a Kommunizmuskutató Intézet igazgatója fogalmazott a Magyar Nemzet megkeresésére a júliusi merénylet kapcsán.
Az ország polarizációja már olyan mély, hogy az indulatok merényletek formájában csapódnak le, miközben Trump a hívei szemében továbbra is az igazság és az amerikai értékek szimbóluma. Támogatói számára minden egyes támadási kísérlet csak azt bizonyítja, hogy Trump rendíthetetlen kitartással küzd az Egyesült Államok jövőjéért, nem hagyva magát megfélemlíteni.
A politikai szélsőség veszélyes irányba fordul
Július 13-án, Trump pennsylvaniai kampánygyűlésén egy AR–15-ös fegyverrel támadó férfi, Thomas Matthew Crooks, több lövést adott le Trump irányába egy közeli épület tetejéről. A merényletkísérlet következtében egy ember meghalt, Trump pedig megsebesült, miközben a titkosszolgálat emberei azonnal levezették őt a színpadról. Fekete Rajmund szerint
a képek, melyeken Trump vérrel borítva, de kitartással áll szemben az őt ért támadással, már most történelmi jelentőségűek, hiszen egy olyan vezetőt tükröznek, aki képes megküzdeni a legnagyobb akadályokkal is.
Trump, miközben védelmezői gyűrűjében vonult le a színpadról, ökölbe szorított kézzel jelezte híveinek, hogy nem adja fel. Fekete szerint a merénylet nem pusztán egy tragikus támadás, hanem az amerikai társadalomban tapasztalható egyre növekvő polarizáció nyilvánvaló jele.
A Trump elleni támadás az Egyesült Államok politikai kultúrájában egy olyan törésvonalat mutat, amely már-már törzsi háborúhoz hasonló
– mondta. A feszültségek olyan szintre emelkedtek, hogy Trump ellenfelei közül sokan szinte igazságosnak tekintették a támadást, míg támogatói a hősiesség szimbólumává emelték a sebesült politikust.
Amikor a politika erőszakba fordul
Donald Trump politikai pályafutása kezdete óta célkeresztbe került mindazok szemében, akik ellenzik az általa képviselt konzervatív értékeket és a status quo megingatására irányuló törekvéseit.
Az ellene irányuló merényletkísérletek és fenyegetések jól mutatják, hogy Trump személye nemcsak politikai megosztottságot váltott ki, hanem az őt támogató és ellenző táborok közötti szélsőséges indulatokat is felszította.
Már Trump első kampányai során is tapasztalható volt az ellene irányuló intenzív ellenszenv. 2016-ban, egy Las Vegas-i kampánybeszédén Michael Steven Sandford, egy brit férfi megpróbálta megragadni egy rendőr fegyverét, hogy azzal támadja meg Trumpot. A hatóságok azonnal közbeléptek és letartóztatták Sandfordot, de az eset megmutatta, milyen nagy indulatokat váltott ki Trump azzal, hogy egy újszerű, konzervatív irányvonalat képviselt.
Trump elnöksége alatt a fenyegetések új szintre emelkedtek. 2018-ban egy ricinnel szennyezett levelet küldtek neki, amelyben nyíltan felszólították, hogy lépjen vissza a politikától. 2020-ban egy kanadai nő, Pascale Ferrier hasonló levelet küldött neki, amelyben sértő kifejezésekkel illette Trumpot, és újfent arra próbálta rávenni, hogy hagyja el a politikai színteret.
Trump neve még olyan szélsőséges csoportok merénylettervében is felmerült, amelyek nemcsak politikai ellenfelek, de az egész amerikai rendszer ellen lázadni kívántak. Michigan kormányzója, Gretchen Whitmer ellen 2020-ban terveztek merényletet, és az ügy kivizsgálása során Trumpot is potenciális célpontként említették. Az FBI közbelépésével végül sikerült meghiúsítani a támadást.
Trump a golfpályán is a célkeresztben
A legutóbbi merényletkísérlet 2024. szeptember 15-én történt, amikor Donald Trump Floridában, a Trump International Golf Club területén golfozott. Az elnök nyugodt pillanatait hirtelen egy fegyverrel rejtőzködő férfi zavarta meg, Ryan Wesley Routh, aki egy bokor mögé bújva várta az alkalmas pillanatot. A titkosszolgálat ügynökei gyorsan felismerték a fenyegetést, és rálőttek Routh-ra, aki ezután elmenekült, de később a hatóságok elfogták.
A nyomozás során kiderült, hogy Routh hónapokkal korábban már gondosan előkészítette a támadást. Olyannyira eltökélt volt,
hogy 150 ezer dollárt ajánlott fel bárkinek, aki vállalta volna, hogy befejezi a munkát.
Mi állhat a Trump elleni támadások mögött?
A Trump elleni támadások mögött Fekete Rajmund szerint mély társadalmi feszültségek húzódnak meg, amelyekért nagyrészt a politikai elit és a liberális média tehető felelőssé.
Óriási feszültség lappang a társadalomban
– mondta Fekete, és úgy véli, hogy
Trump az általa képviselt konzervatív értékek miatt a média egyik legfőbb célpontjává vált.
Az amerikai fősodratú média, különösen annak liberális szárnya, gyakorlatilag 2015 óta gyűlöletkampányt folytat Trump ellen, amióta bejelentette, hogy indul az elnöki posztért.
A szakértő szerint a média manipuláltan és gyakran túlzóan közvetít az elnökről. Fekete szerint ez a fajta eltussolás és egyoldalú beszámoló csak tovább fokozza a Trumpot támogató és ellenző táborok közötti feszültséget.
Fekete rámutatott arra, hogy az Egyesült Államok politikailag és kulturálisan is kettészakadt. Az ország két pólusát ő „kék Amerikának” és „piros Amerikának” nevezte. A kék Amerika a nagyvárosi, liberális központok lakóiból áll, akik a progresszív, befogadó ideológiákat támogatják, míg a piros Amerika konzervatív vidékiekből és republikánus szimpatizánsokból tevődik össze.
A szakértő szerint a Trump elleni politikai támadások hátterében egy olyan elit áll, amely
az amerikai demokráciát a saját értékrendje szerint alakítaná át, amely magában foglalja a sokszínűség, egyenlőség, befogadás ideológiáját.
Ezt az elitet nemcsak a kormányban, hanem a tudományos és médiaelitben is jelen lévő progresszív vezetők alkotják, akik támogatják a bevándorlást és az LMBTQ-mozgalmat, és szemben állnak mindazzal, amit Trump képvisel. Trump hívei szerint ezek az elitista erők nem csupán szemben állnak vezetőjükkel, hanem mintegy igazolva érzik a Trump elleni támadásokat is.
Az elnökjelölt kitartása
Trumpot az ellene irányuló merényletek és fenyegetések sem akadályozták meg abban, hogy eltökélten folytassa kampányát, amely sokak számára az amerikai szellemiség és kitartás szimbóluma lett. Egy nemrégiben tartott kampányeseményén szavai különösen hatásosnak bizonyultak:
A küzdelem nemcsak rólam szól, hanem mindarról, amit Amerika jelent.
Trump ezen megnyilatkozása nemcsak támogatóit erősítette meg hitében, hanem azt az üzenetet is közvetítette, hogy eltökéltsége az ország jövőjéről szól, túlmutatva saját politikai karrierjén.
A merényletek, amelyek Trump politikai elhallgattatását célozták, paradox módon éppen ellenkező hatást váltottak ki: támogatottsága tovább növekedett, és hívei körében egyre nagyobb bizalommal tekintenek rá, mint saját hangjuk képviselőjére.
Borítókép: Donald Trump elnökjelöltet lekísérik a színpadról a merénylet után 2024. július 13-án (Fotó: AFP)