A brüsszeli Politico nemrégiben Orbán Viktort támadta, azonban nem talált fogást a magyar miniszterelnök politikáján. A Mandiner szemlézte a Politico cikkét, és rámutatott, hogy a brüsszeli próbálkozás hamar kudarcba fulladt, mivel nincs konkrét ok Orbán hibáztatására. Ahogy korábban mi is megírtuk, 2025 januárjában új fejezet nyílhat az EU politikájában, amikor Lengyelország átveszi Magyarországtól a soros elnökséget, és új szankciók kerülhetnek napirendre Oroszország ellen.
A Politico beszámolt róla, hogy Donald Tusk lengyel kormánya már egyértelművé tette: a Kreml bevételeinek csökkentése érdekében határozott lépéseket kíván tenni az orosz energiaimport ellen.
Míg Lengyelország határozott szankciókat sürget, Orbán Viktor magyar elnöksége alatt az ilyen irányú tárgyalások holtvágányra kerültek.
A Politico által idézett uniós diplomaták közül többen bíznak abban, hogy a lengyel elnökség alatt új lendületet kapnak ezek a kérdések.
A Politico által megkérdezett egyik szakértő elismerte, hogy
nem lehet a magyar kormányt hibáztatni, ha maga az Európai Bizottság sem állt elő új javaslatokkal.
A szankciók bevezetése egyhangú döntést igényel, így Orbán Viktor véleménye továbbra is meghatározó lesz. Ezt a Mandiner cikke is kiemelte, amely szerint Orbán a rendelkezésére álló hat hónapban megerősíti Magyarország álláspontját.
A januárra várt új szankciós csomag része lesz a lengyel elnökség által kezdeményezett átláthatósági szabályok szigorítása, különösen az orosz fosszilis energiahordozók EU-ba való beáramlásának ellenőrzése. A Politico beszámolt arról is, hogy az EU több tagállama – köztük Franciaország, Svédország és a balti államok – közösen sürgetik, hogy az orosz LNG importját alaposabban kövessék nyomon.
Az új szankciók bevezetése azonban továbbra is Magyarország beleegyezésén múlik, hiszen Orbán Viktor kormánya továbbra is megkerülhetetlen szereplő az EU döntéshozatali folyamatában.
Orbán Viktor pozíciója továbbra is erős, a szankciók terén pedig egyelőre nincs olyan konkrét javaslat, amely Magyarország egyértelmű ellenállását váltaná ki. A lap szerint a lengyel elnökség kezdetével azonban várható, hogy a viták új lendületet kapnak, és ismét napirendre kerülnek az orosz gazdaság elleni további szankciók.
Borítókép: Orbán Viktor beszédet mond az Európai Parlament plenáris ülésén a kelet-franciaországi Strasbourgban, 2024. október 9-én (Fotó: AFP)