Az idegméreggel Szergej Szkripal egykori orosz–brit kettős katonai hírszerzőügynököt és lányát, Julija Szkripalt próbálták megölni 2018 márciusában a délnyugat-angliai Salisbury városában. Szkripal az orosz katonai hírszerzés (GRU) ezredeseként a brit külső hírszerzésnek (MI6) is dolgozott.
Hazájában 13 év fegyházra ítélték, de egy orosz–amerikai kémcsere keretében 2010-ben letelepedhetett Nagy-Britanniában, ahol brit állampolgárságot kapott, és a mérgezéses incidensig Salisburyben élt. A novicsokkal elkövetett mérgezést lányával együtt túlélte, jelenlegi tartózkodási helyüket a brit kormány titokban tartja.
Szkripalékat biztonsági okokból a vizsgálóbizottság sem idézte be személyes meghallgatásra. A brit hatóságok a GRU három ügynökét gyanúsítják a merényletkísérlet elkövetésével. Oroszország ugyanakkor folyamatosan tagadja, hogy köze lenne a Szkripal-ügyhöz. Néhány héttel a merényletkísérlet után két brit állampolgár, a 45 éves Charlie Rowley és 44 éves élettársa, a háromgyermekes Dawn Sturgess is súlyos mérgezést szenvedett, miután Salisburyben megtalálták a méreganyagot tartalmazó parfümös fiolát, amelyet a Szkripalék elleni támadás elkövetői közterületen elhajítottak. Rowley-t hosszas kezelés után kiengedték Salisbury kórházából, Dawn Sturgess azonban 2018 júliusában ugyanebben a kórházban meghalt.
Az ő halálának ügyében kezdődött hétfőn nyilvános vizsgálat Salisburyben a brit legfelsőbb bíróság egyik nyugalmazott bírája, Anthony Hughes vezetésével.
A vizsgálóbizottság jogi főtanácsosa, Andrew O’Connor a nyitóbeszédében elmondta: Dawn Sturgess szíve a mérgezés miatt leállt, és bár a kiérkező mentők a nőt újjáélesztették és kórházba szállították, a szívleállás okozta agyi károsodás miatt meghalt. O’Connor szerint a fiolában olyan mennyiségű novicsok idegméreg volt, amely több ezer ember halálát okozhatta volna.
Az Oroszország felelősségét tagadó moszkvai nyilatkozatokra rátérve a főtanácsos a vizsgálóbizottság elé tárt egy levelet, amelyben a brit kormány nemzetbiztonsági tanácsának akkori elnöke, Sir Mark Sedwill néhány héttel a merényletkísérlet után azt írta: ilyen jellegű merénylet elkövetéséhez csak Oroszországnak voltak technikai eszközei, műveleti tapasztalatai és indítékai. Oroszország londoni nagykövetsége ugyanakkor a hétfői nyilatkozatában cirkusznak minősítette a brit vizsgálatot. A meghallgatások várhatóan december elejéig tartanak, a bizottság jövőre teszi közzé a vizsgálati jelentését.
Borítókép: A hamis parfümös doboz, amelyet az idegméreg áldozata, Charlie Rowley fedezett fel, és amelyet később barátnőjének, Dawn Sturgessnek adott a benne lévő üveggel együtt (Fotó: AFP)