Prága városi tanácsai betiltották az utazási irodák által szervezett éjszakai kocsmatúrákat, mert a város a „kulturáltabb” turistákat akarja megcélozni. Az 1,3 millió lakosú cseh főváros hosszú időn keresztül a zajos legénybúcsúk és a főként Nagy-Britanniából érkező kocsmatúrázók kedvelt célpontja volt, írja a The Guardian.
Zdenek Hrib prágai főpolgármester-helyettes hétfőn újságíróknak elmondta, hogy a szervezett éjszakai kocsmatúrákat mostantól betiltják.
„Este 10 és reggel 6 óra között nem lehet majd idegenvezetést tartani” – tette hozzá.
Jiri Pospisil, egy másik alpolgármester azt mondta, hogy a prágai városháza „kulturáltabb, gazdagabb turistákat keres… nem pedig olyanokat, akik csak rövid időre jönnek, hogy berúgjanak”.
A külföldi sörkedvelők évek óta segítik a Cseh Köztársaságot abban, hogy megőrizze a világ legszomjasabb nemzetének pozícióját. Csehországban tavaly fejenként 128 liter sör fogyott, s ezzel annak ellenére világelső, hogy az országban a Covid-járvány 2020-as kitörése óta folyamatosan csökken a sörfogyasztás.
A sör egyes éttermekben még mindig olcsóbb, mint a víz, az UNESCO-listán szereplő történelmi belvárosban számos kocsma kevesebb mint 3 euróért kínálja a híres helyi lágert. Vaclav Starek, a Cseh Szállodák és Éttermek Szövetségének vezetője üdvözölte a városháza döntését.
„A városközpontba szervezett sörtúrák nagy problémát jelentettek a helyieknek és más turistáknak is” – mondta.
„Nem hiszem, hogy ez ártani fog az eladásainknak. Senkit sem tiltanak meg a kocsmába járástól, de ezekre az éjszakai szervezett kocsmajárásokra (…) semmi szükségünk nem lenne”.
Nem Prága az első európai főváros, amely megpróbálja eltántorítani a turisták egy bizonyos típusát a látogatástól. Amszterdam tavaly indította el a fiatal brit kocsmaturistákat célzó „távolmaradási” kampányát.
A hirdetések a túlzott alkohol- és drogfogyasztás kockázatait és következményeit írják le: pénzbírságok, büntetett előélet, kórházi kezelés és maradandó egészségkárosodás.
Más európai városok pedig intézkedéseket vezettek be a tömegturizmus visszaszorítására, például Velence, amely korlátozta az idegenvezetői csoportok méretét és betiltotta a hangosbeszélőket, vagy Barcelona, amely közölte, hogy 2028-ig megtiltja a turistáknak történő lakáskiadást.
Borítókép: Prága, Csehország fővárosa télen egy felhős napon (Fotó: NurPhoto/AFP/Nicolas Economou)