Alekszandar Vulin, Szerbia miniszterelnök-helyettese egy interjúban kijelentette, hogy nem lát jövőt az Európai Unióban, és a BRICS valódi és megbízható alternatívává válik az EU-val szemben
Személyesen nem látom Szerbia jövőjét az Európai Unióban, és aggódom magának az Európai Uniónak a jövője miatt is
– mondta Vulin a RIA Novosztyi hírügynökségnek a BRICS csúcstalálkozón.
A miniszterelnök-helyettes hangsúlyozta:
A BRICS nagyon fontos. Valódi alternatívává válik az Európai Unióval szemben. Pár évvel ezelőtt nem volt alternatívánk az Európai Unióval szemben. Most a BRICS mint teljesen új platform valódi és megbízható alternatívává válik.
Szerbia reméli, hogy lesz helye a BRICS-ben, amely nagy szabadságot kínál, és nem igényel politikai rendszerváltást vagy csatlakozást a szankciórendszerekhez – idézte Vulint a Vajdasági Rádió és Televízió. Rámutatott, hogy Szerbia barátok között érzi magát a BRICS-országoknál, amely – mint mondta – választási szabadságot kínál, ami fontos alternatíva Belgrád számára.
Vulin rámutatott, hogy Alekszandar Vucsics, Szerbia elnöke nagy támogatója az Oroszországgal való barátságnak, és csodálja történelmét és kultúráját.
Az elnök nagyon csodálja Oroszország történelmét, kultúráját, és elkötelezett híve az Oroszország és Szerbia közötti barátságnak, és ha szabad így mondani, Vucsics elnök és Putyin barátok
– mondta Vulin.
Alekszandar Vucsics szerb elnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök egyébként a minap egyeztetett. A telefonos tárgyalás fontos eleme volt Szerbia gázellátása, az idei télre kedvező áron sikerült biztosítani a balkáni ország ilyen irányú szükségleteit. Vulin az energiaellátással kapcsolatban elmondta, nem érti Németország politikáját.
A németek az olcsó orosz gáz szállítására alapozva építették fel gazdaságukat. Most megállították ezt… Megsemmisítették az Északi Áramlatot – és nem mondtak semmit. Ezért most a német gazdaság szenved, mert a gázellátás már nem olcsó, stabil és biztonságos. Szerbia nem fog hasonló hibát elkövetni
– tette hozzá.
Mint arról korábban lapunk is beszámolt, Szerbia önálló és szuverén külpolitikát folytat, jó kapcsolatokra törekszik Kelettel és Nyugattal. A háborúpárti uniós politika azonban balul sül el a Balkánon. Egyre többen vannak a BRICS mellett az Európai Unióba igyekvő országban.
A BRICS támogatása és az unió népszerűsége nagyjából ugyanannyi a szerbek körében, ismertette a minap a szerb elnök egy interjúban.
Szerbia polgárai 24 éve várják az EU-hoz való csatlakozást, de ezen a téren nincs előrelépés. Nap mint nap Ukrajna területi integritásáért aggódik az EU, de Szerbia esetében ez elmarad – húzta alá a lapunknak nyilatkozó történész.
Az is negatívan hat az EU megítélésében, hogy az orosz–ukrán háború kirobbanása óta Brüsszel nyomást gyakorol az országra, hogy vezessen be szankciókat Oroszország ellen
– hangsúlyozta Baráth Gábor Gergely.