A 2024-es választások eredményei súlyos kudarcokat hoztak a Demokrata Párt számára, amelyek nemcsak a jelenlegi stratégiáikat kérdőjelezik meg, hanem hosszú távú politikai jövőjüket is veszélybe sodorják. A választók egyértelműen visszautasították a progresszív politika irányvonalát, ami újabb fordulatot hozhat az amerikai politikában, írja a Fox News egy elemzésében.
Pelosi és Schumer: a vezetés csődje
Nancy Pelosi és Chuck Schumer a Demokrata Párt legmeghatározóbb alakjai közé tartoznak, de 2024-ben mindketten jelentős kudarcokat szenvedtek el. A republikánusok átvették az irányítást a szenátusban, Schumer pedig kénytelen volt a vereség után kétpárti együttműködésre hivatkozni, noha pártja a választók bizalmát elveszítette.
Nancy Pelosi, aki a kampányban aktívan támogatta Kamala Harris elnökjelöltségét, szintén súlyos kritikák céltáblájává vált.
Egyes demokraták őt hibáztatták Biden visszalépéséért, amely Harris vártnál gyengébb szerepléséhez vezetett. Pelosi a vereség után Bidenre hárította a felelősséget, de párttársai egyre inkább úgy vélik, ideje lenne visszavonulnia.
A Soros-hálózat veresége Kaliforniában
A Soros család által támogatott politikusok és ügyészek 2024-ben sorra buktak el Kaliforniában, ahol a bűnözés kérdése kulcsfontosságú témává vált. A választók elsöprő többséggel támogatták a Prop 36-ot, amely visszavonta a korábbi progresszív bűnügyi reformokat.
Los Angelesben George Gascón, a Soros által támogatott ügyész alulmaradt Nathan Hochman konzervatív jelölttel szemben.
Alameda megye ügyésze, Pamela Price szintén elbukott egy visszahívási szavazáson, miközben Oakland és San Francisco polgármesterei sem tudták megőrizni pozíciójukat. Ezek az események egyértelmű üzenetet küldtek:
a választók visszautasították a progresszív bűnügyi politikákat.
Kamala Harris és a sztárkampányok kudarca
Kamala Harris kampánya minden idők legnagyobb sztártámogatását élvezte, de ez sem tudta megmenteni az elnökválasztáson a súlyos vereségtől.
Oprah Winfrey, Beyoncé, Bruce Springsteen és más hírességek személyes kampányolása sem győzte meg a választókat arról, hogy Harris alkalmas lenne az elnöki pozíció betöltésére.
A kampány során elköltött egymilliárd dollár számos bírálatot váltott ki. A Chicago Tribune szerkesztősége szerint a sztárok helyett Harrisnek több lehetőséget kellett volna kapnia arra, hogy saját terveit ismertesse a választókkal. A kampányköltések tehát nem hozták meg a várt eredményt, sőt még jobban elidegenítették a billegő államok szavazóit.
A közvélemény-kutatók ismét mellélőttek
A közvélemény-kutatások ismét alábecsülték Donald Trump támogatottságát. A választások után konzervatív elemzők élesen bírálták a pontatlanságokat, kiemelve, hogy Iowa állam esetében több mint 16 százalékos eltérés volt az előrejelzések és a valós eredmények között.
Marco Rubio, Trump leendő külügyminisztere szerint a demokraták tanácsadóik és közvélemény-kutatóik teljes lecserélésére szorulnak, mivel azok nem értették meg a spanyol ajkú szavazók elvárásait.
Rubio szerint a szavazók elutasítják a laza bevándorlási politikát és a növekvő bűnözést, amelyek a demokraták kampányában központi szerepet kaptak.
Biden visszalépése és Harris bukása
Joe Biden nyári visszalépése történelmi fordulatot hozott a kampányban, amely már akkor is feszült belső vitákkal terhelt volt a Demokrata Párton belül. Az elnök visszalépése jelentős politikai vákuumot teremtett, amelyet Kamala Harrisnek kellett volna betöltenie.
Biden döntését sokan kényszernek tekintették, és a Demokrata Párt soraiban már ekkor megosztottság alakult ki arról, hogy Harris valóban képes-e felvenni a harcot Donald Trump ellen.
Harris kampánya nemcsak a hatalmas költségek miatt került kritikák kereszttüzébe, hanem a választók meggyőzésének hiánya miatt is. A Biden–Harris-kormányzat négyéves teljesítménye, különösen a gazdasági és migrációs kérdésekben nem váltott ki széles körű bizalmat a választók körében, és Harris nem tudta elérni, hogy a választóknak a folytatás a megújulás lehetőségét jelentse.
Borítókép: Joe Biden leköszönő amerikai elnök (Forrás: AFP)