A biztosok meghallgatásáról és Brüsszel politikai céljairól lapunk korábban már beszámolt. A volt holland pénzügyminisztert kemény kérdések érték az energiaárak, az ipar és a klímavédelem összehangolásával kapcsolatban. Míg Hoekstra elkötelezettnek mutatkozott a kibocsátás csökkentésével kapcsolatban, a mezőgazdasági szennyezés kérdésére is kitért, de konkrét lépések terén homályos maradt.
A meghallgatás során Hoekstra hangsúlyozta a légi közlekedés jelentős környezetterhelését, kijelentve, hogy ez az egyik olyan terület, ahol a trend rossz irányba halad. A jelölt a klímadiplomácia nehézségeire is kitért, kiemelve a nemzetközi együttműködés fontosságát a kibocsátás csökkentése érdekében. A G20 országok növekvő kibocsátására utalva elmondta, hogy a sikeres klímapolitika globális összefogást igényel.
Az adók témájában Hoekstra a bürokrácia csökkentését és a hatékonyabb szabályozást szorgalmazta, elutasítva a magasabb adók automatikus bevezetését. Kiemelte, hogy a talaj és az erdők szerepe kulcsfontosságú, és nem szabad túlzottan támaszkodni a mesterséges technológiákra.
A biztosjelölt elkötelezte magát az EU-n belüli adózási viták rendezése mellett és ígéretet tett a stagnáló adózási kérdések megoldására. Hangsúlyozta kompromisszumkészségét a tagállamok esetleges vétójának feloldása érdekében.
A meghallgatáson Barbara Bonte belga képviselő azzal érvelt hogy a zöldszabályozások miatt „gazdasági temetővé” válik az Európai Unió. Wopke Hoekstra, Hollandia klímabiztosjelöltje azonban ennél optimistábbnak mutatkozott. Hoekstra szerint az EU-nak létre kell hoznia egy egységes tőkepiacot, hangsúlyozva, hogy ebben a tekintetben a tagállamok felelőssége is jelentős. Brüsszelnek emellett támogatnia kell az induló vállalkozásokat és a környezetbarát technológiákat gyártó cégeket.
Hoekstra határozottan válaszolt a vagyonosok adóztatásáról és a betéti társaságok elleni fellépésről szóló kérdésekre.
Konkrétan megígérte, hogy nyomást gyakorol az EU-tagállamokra az Unshell-jogszabály elfogadása érdekében, amely a gyakran a bejegyzési helyüktől független, úgynevezett postafiók-társaságokat célozza meg. Kiemelte a jelenlegi vagyonegyenlőtlenség elfogadhatatlanságát, és nyitottnak mutatkozott a milliárdosok G20-szintű adóztatásával kapcsolatban is.
Borítókép: Wopke Bastiaan Hoekstra holland biztosjelölt (Fotó: Csudai Sándor)