A ljubljanai egyetem társadalomtudományi karán tartott megbeszélésen – ahol a miniszterek az Európai Unió (EU) jövőjével kapcsolatos nézeteiket is megosztották – Fajon elmondta: – Mindannyian a schengeni övezet visszaállítását szeretnénk, de olyan időkben élünk, amikor a biztonsági helyzet ezt nem teszi lehetővé.
A szlovén kormány a közelmúltban meghosszabbította a határellenőrzést a Horvátországgal és Magyarországgal közös határán.
A biztonsági helyzet nem hagyott más választást
– mondta Fajon, hozzátéve, hogy a migrációs paktum fontos előrelépést jelenthet.
Schallenberg hangsúlyozta: azt látják, hogy sok ország ellenőrzéseket vezetett be a belső határokon. Ez azt jelenti, hogy a rendszer jelenleg nem úgy működik, ahogy kellene. Az osztrák politikus szerint a migrációs paktum megoldást jelentene a problémára.
A migrációs nyomás soha nem fog megszűnni
– hangoztatta, és együttműködésre szólított fel az országok között.
Grlic Radman úgy értékelte: az illegális migráció elleni küzdelemhez közös erőfeszítésekre és a kapacitások növelésére van szükség, amelyek ténylegesen lehetővé teszik a migrációs áramlás jobb nyomon követését.
A tárcavezetők az energiaágazatban való együttműködésről is beszéltek.
Abban a helyzetben vagyunk, amikor minden ország igyekszik biztosítani a stabil energiaellátást és az önellátást, ezért az együttműködés itt kulcsfontosságú
– mondta Fajon.
Grlic Radman a krki LNG-terminált (cseppfolyósítottföldgáz-terminál) fontosságát hangsúlyozta.
Figyelembe véve az Ukrajna elleni orosz agressziót, az orosz gáztól való függőségünk csökkentése továbbra is döntő fontosságú
– húzta alá.
Schallenberg is a krki LNG terminál fontosságát méltatta, különösen annak fényében, hogy a Gazprom orosz energetikai vállalat nemrég leállította a gázszállításokat Ausztriába.
A három külügyminiszter egyetértett abban is, hogy előrelépést kell elérni az EU bővítése terén, mivel ez egy geostratégiai próbatétel, hogy az unió képes-e kiterjeszteni értékeit és demokráciáját a szomszédos országokra, hogy biztosítsa Európa biztonságát és stabilitását – olvasható a szlovén külügyminisztérium közleményében.
Borítókép: A francia rendőrség ellenőrzi a járműveket, hogy megakadályozza a migránsok bejutását az országba, miközben a járművek átlépik a belga–francia határt (Fotó: AFP)