Alkotmányvédelmi Hivatal: Oroszország manipulálni akarja a német választásokat

A német Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal arra figyelmeztet, hogy Moszkva manipulálhatja a Bundestag-választásokat, aminek a célja az lehet, hogy kevesebb támogatás érkezzen Ukrajnának.

Forrás: Junge Freiheit2024. 11. 30. 7:24
A laptop képernyőjén orosz zászló és Guy Fawkes maszkja látható ezen az illusztrációs fotón
A laptop képernyőjén orosz zászló és Guy Fawkes maszkja látható ezen az illusztrációs fotón Fotó: Jakub Porzycki Forrás: NurPhoto/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal (BfV) egy friss elemzésében külföldi titkosszolgálatok lehetséges beavatkozására figyelmeztetett a 2025. február 23-i Bundestag-választások előtt. A pénteken közzétett jelentés szerint konkrét jelek utalnak külföldi államok tervezett beavatkozására. Ez lehet dezinformáció és különféle kibertámadások, de a kémkedés és a lehetséges szabotázs sem kizárható, írta a Junge Freiheit.

Illusztráció
Illusztráció (Fotó: ANP/AFP)

Az elemzés középpontjában Oroszország áll

A német hírszerzés szerint Moszkva az Ukrajna elleni háború hátterében különösen érdekelt lehet a németországi választási folyamat befolyásolásában. A jelentés szerint az orosz ügynökségek nyíltan „információs háborúról” beszélnek a Nyugat ellen, és az ukrajnai háború kezdete óta tömegesen terjesztik az oroszbarát és Nyuga-tellenes narratívákat. 

Ezeknek az intézkedéseknek a célja a német társadalom megosztása és az Ukrajna iránti támogatás csökkentése.

A fokozott veszélyhelyzet miatt a BfV egy különleges munkacsoportot hozott létre, amely szorosan együttműködik a szövetségi és tartományi szintű biztonsági hatóságokkal, valamint a nemzetközi partnerekkel. A munkacsoport célja a potenciális fenyegetések korai felismerése és az ellenintézkedések összehangolása.
A Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal számos lehetőséget feltárt a célzott befolyásolásra. Egyes jelöltek támogatása mellett, akik Moszkva érdekeit képviselhetik, elképzelhető a politikai ellenfelek lejáratása is.

Az orosz hekkercsoportok nem ismeretlenek

A BfV szerint a kibertámadások további kockázatot jelentenek. Az ismert módszerek közé tartozik az érzékeny adatok ellopása, manipulálása és közzététele. Emellett a mesterséges intelligencia használata a megtévesztően valós „deepfake” videók vagy hamisított hangfájlok esetében kulcsszerepet játszhat a választók befolyásolásában.

A Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal jelentése megállapítja: „A múltban az APT 28 és a Ghostwriter orosz csoportok különösen aktívak voltak a választások környékén”.

A német kormány a hekkerek mögött Moszkvát gyanítja. A jelentés szerint a 2021-es szövetségi választások előtt Németországban is megfigyeltek előkészítő hekkertevékenységeket a politikai szféra elleni kiterjedt adathalász-támadások formájában.

Borítókép: A laptop képernyőjén orosz zászló és Guy Fawkes maszkja látható ezen az illusztrációs fotón (Fotó: NurPhoto/AFP/Jakub Porzycki) 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.