A háború az Egyesült Államok és Oroszország vagy Kína között nem elhanyagolható lehetőség, mivel „bármikor megtörténhet” – figyelmeztetett a napokban Frank Kendall, az Egyesült Államok légierőért felelős minisztere. Legfontosabb célja elültetni a sürgősségérzetet a következő háborúra való felkészüléssel kapcsolatban – fogalmazott a tárcavezető a kadétok előtt mondott beszédében.
Kendall hozzátette, hogy Kína olyan fegyverekkel rendelkezik, amelyek célja az Egyesült Államok erőinek legyőzése a csendes-óceáni térségben, különösen Tajvan és a Dél-kínai-tenger érintett területein. A miniszter felhívta a figyelmet arra is, hogy a nukleáris hatalmak közül Kína és Oroszország egyre inkább szorosabbra fűzi kapcsolatait.
Hasonló figyelmeztetést fogalmazott meg Samuel Paparo admirális, az Egyesült Államok Indo-csendes-óceáni régióért felelős vezetője is, amikor arról beszélt, hogy az amerikai erőknek „készen kell állniuk”, miután Kína az eddigi legnagyobb inváziós gyakorlatát tartotta Tajvan közelében. Kína területi igényei a Dél-kínai-tenger térségében számos konfliktust okoznak a régió többi országával, különösen a Fülöp-szigetekkel, amely az Egyesült Államok legrégebbi szövetségese Ázsiában.
Oroszország kapcsán Kendall kifejtette, hogy az orosz–ukrán háború megmutatta, nagyon veszélyes azt gondolni, hogy a nukleáris hatalmak soha nem fognak egymás ellen háborúzni.
A nukleáris fegyverek használatának lehetősége olyan valóságossá vált, amilyet még soha nem tapasztaltam
– hívta fel a figyelmet a miniszter.
A Stockholmi Békekutató Intézet (SIPRI) szerint Oroszország és az Egyesült Államok együtt közel 90 százalékát birtokolja a világ összes nukleáris fegyverének, míg Kína 500 atomtöltetével a harmadik legnagyobb nukleáris arzenállal rendelkezik. Kendall megjegyezte, hogy a háború Oroszország vagy Kína ellen nem elkerülhetetlen, de az elrettentés csak akkor lesz sikeres, ha „felkészülünk a háborúra”.
A két vezető szavai illeszkednek abba a mintázatba, amely szerint Donald Trump megválasztott elnök hivatalba lépésének közeledtével a demokrata kormányzat mindent megtesz az orosz–ukrán háború további kiélezéséért. Mint arról beszámoltunk, Joe Biden amerikai elnök nemrég engedélyezte az amerikai ATACMS rakéták használatát oroszországi célpontok ellen, ami nem csupán súlyos eszkalációt jelent, de egyenesen a világháború rémképét vetíti előre.
Borítókép: Frank Kendall, az Egyesült Államok légierőért felelős minisztere (Fotó: Getty Images via AFP)