Az egész világ a választásra figyel, így szavaznak az amerikaiak

Az Egyesült Államok november 5-én dönt arról, ki lesz Joe Biden elnök utódja. A választás során a republikánus Donald Trump és a demokrata Kamala Harris áll szemben egymással. A kampány különleges eseményekkel volt tarkított: Trump túlélt merényletkísérletet, míg Biden egy sikertelen televíziós vita után visszalépett.

2024. 11. 05. 7:11
Kamala Harris (B) amerikai alelnök, demokrata elnökjelölt és Donald Trump volt elnök és republikánus elnökjelölt (J) Fotó: AFP
Kamala Harris (B) amerikai alelnök, demokrata elnökjelölt és Donald Trump volt elnök és republikánus elnökjelölt (J) Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szavazás nem csupán az Egyesült Államokra, hanem a nemzetközi politikára is kihatással van, így világszerte nagy figyelemmel kísérik. Trump, aki korábban már volt elnök, újraválasztása esetén szigorúbb migrációs politikát és adócsökkentéseket tervez. Ugyanakkor Harris a középosztály megerősítésére, valamint a családtámogatások bővítésére összpontosít programjában – írja a német sajtó.

Az elnökválasztás az elektori rendszer szerint zajlik, ahol a választók nem közvetlenül az elnököt, hanem a választókat (elektorokat) választják meg, akik azután megválasztják az elnököt. Kulcsszám a 270 elektori szavazat, amely a győzelemhez szükséges.

A kampány során mindkét fél a csatatér államokra koncentrált, mivel ezek az államok ingadozhatnak a pártok között, így kulcsfontosságúak a választás kimenetelét illetően. Az idei választáson Pennsylvania, Georgia és más államok kiemelt figyelmet kapnak.

Továbbá az elnökválasztással párhuzamosan kongresszusi választások is zajlanak, ahol a képviselőház és a szenátus tagjait választják meg. Mindkét kamara összetételének változása befolyásolhatja a kormányzás hatékonyságát, különösen, ha a megválasztott elnök pártja többséget szerez.

A kampány különösen szokatlan és fordulatos volt, olyan eseményekkel, mint a Harris és Trump közötti televíziós vita, valamint egy Trump elleni merénylet, amely csak növelte a választások tétjét és feszültségét. A közvélemény-kutatások szoros versenyt jósolnak, különösen a kulcsfontosságú csatatér államokban, ahol minden szavazat számít.

Borítókép: Kamala Harris amerikai alelnök, demokrata elnökjelölt és Donald Trump volt elnök és republikánus elnökjelölt (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.