Biden még utoljára beszólt az oroszoknak

Fontos változások időszaka következik – figyelmeztetett Joe Biden leköszönő amerikai elnök, amikor pénteken Limában, az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) csúcstalálkozója szünetében találkozott Japán és Dél-Korea vezetőivel.

Forrás: MTI2024. 11. 16. 8:44
Asia-Pacific Economic Cooperation (APEC) Summit
Joe Biden amerikai elnök háromoldalú megbeszélésen vesz részt Shigeru Ishiba japán miniszterelnökkel és Yoon Suk Yeol dél-koreai elnökkel az Ázsiai-csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) csúcstalálkozója alkalmából a perui Limában 2024. november 15-én. (Fotó: SAUL LOEB / AFP) Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Joe Biden, aki feltehetően az utolsó alkalommal találkozott kulcsfontosságú szövetségeseivel, hozzátette, hogy a hármas szövetséget azért hozták létre, hogy tartós legyen. 

Kijelentette, hogy a szövetséget a kínai előretörés ellensúlyának szánja.

Biden várhatóan szombaton találkozik Hszi Csin-ping kínai elnökkel az APEC-tanácskozás szünetében. 

Isiba Sigeru japán miniszterelnökkel és Jun Szongjol dél-koreai elnökkel találkozva Biden figyelmeztetett Észak-Koreának Oroszországgal való „veszélyes és destabilizáló együttműködésére”.

A Fehér Ház azt közölte, hogy a tanácskozáson a három vezető megállapodott, hogy titkárságot állítanak fel a tavaly megkötött szövetség hivatalossá tételére. A tárgyalás után kiadott közös közlemény szerint a három ország kapcsolata a béke és a stabilitás alapja lesz a következő években az indiai- és a csendes-óceáni térségében. A vezetők megerősítették elkötelezettségüket a Koreai-félsziget teljes atomfegyver-mentesítése iránt. 

A közleményben a három vezető bírálja Észak-Koreát és Oroszországot, amiért veszélyesen kiszélesíti Moszkva Ukrajna elleni háborúját

Hszi Csing-pin kínai elnök pénteken Limában szintén felhívta a figyelmet arra, hogy a világ a „turbulencia” korszakába lép. Hszi figyelmeztetett az egyoldalúság és a protekcionizmus növekedésére. Az APEC csúcstalálkozója pénteken nyílt meg a perui fővárosban az állam- és kormányfők nem hivatalos tanácskozásával, amelyen a kínai államfő nem vett részt. A világ GDP-jében 60 százalékkal részesedő 21 ország tanácskozása szombaton zárul. Az 1989-ben létrehozott APEC célja a gazdasági növekedés, az együttműködés és a beruházások előmozdítása a Csendes-óceán térségében. Joe Biden és Hszi Csin-ping Limából Brazíliába, a 20 legfejlettebb ipari ország (G20) tanácskozására utazik tovább.

Borítókép: Joe Biden amerikai elnök háromoldalú megbeszélésen vesz részt Isiba Sigeru japán miniszterelnökkel és Jun Szongjol dél-koreai elnökkel az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) csúcstalálkozója alkalmából a perui Limában 2024. november 15-én (Fotó: AFP/Saul Loeb)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.