Dömötör Csaba: Háborús ultimátumot fogadtak el az EP-ben

A néppárti–baloldali többség az eddigi leginkább háborúpárti, gyakorlatilag háborús ultimátummal felérő határozatot fogadott el az Európai Parlamentben – közölte Dömötör Csaba, a Fidesz európai parlamenti képviselője pénteken Budapesten.

2024. 11. 29. 13:34
Dömötör Csaba
Dömötör Csaba Fotó: Purger Tamás
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormánypárti politikus felhívta a figyelmet arra, hogy az Európai Néppárt és a baloldali pártok egész ciklusra szóló koalíciós megállapodása kiterjed arra is, hogy közösen támogatják a háborús politikát. 
négyzetméter A csütörtökön elfogadott határozat katonai és pénzügyi vonatkozásai is megdöbbentők – mondta el Dömötör Csaba. Hozzátette: ha a néppárti frakción és annak elnökén, Manfred Weberéken múlna, akkor rövid időn belül háborús féllé válna Európa. 

Manfred Weber, az Európai Néppárt (EPP) elnöke 2024. november 27-én (Fotó: AFP)
Manfred Weber, az Európai Néppárt elnöke 2024. november 27-én. Fotó: AFP

Dömötör Csaba tájékoztatása szerint a határozat minden tagállamot arra kötelez, hogy a GDP-je 0,25 százalékát biztosítsa Ukrajna katonai támogatására. Ez Magyarországnak kétszázmilliárd forintos kötelezettséget jelentene

 – ismertette, hozzátéve: a határozat arra is kitér, hogy milyen fegyvereket – nagy hatótávolságú rakétákat, Patriot rendszereket, repülőket, lőszereket – kellene küldeni a hadszíntérre. 
Azt is el akarják érni, hogy az európai űrkommunikációs lehetőségeket is tegyék elérhetővé Ukrajnának – mutatott rá Dömötör Csaba. 
Az EP-képviselő beszámolója szerint a határozat tovább bővítené a szankciókat, kiterjesztené azokat az orosz gázra és az uránra is. Ez hazánk esetében az orosz gázimport leállítását jelentené, valamint lehetetlenné tenné a Paksi Atomerőmű jelenlegi működését – figyelmeztetett. 

A következmények drasztikus energiaár-emelkedések lennének

 – fűzte hozzá. 

Dömötör Csaba közölte: a határozat arra szólítja fel a többi tagállamot, hogy aktívan gyakoroljanak nyomást Magyarországra annak érdekében, hogy hazánk ne akadályozza a háborús politika végrehajtását. Nehezményezik, hogy Magyarország miatt nem lehet felhasználni a félrevezető módon békekeretnek nevezett költségvetési forrást, ami valójában háborús kassza – fogalmazott. 
Elmondása szerint azt is akarják, hogy az Európai Bizottság dolgozzon ki hosszú távú programot Ukrajna finanszírozására a 2027 utáni időszakra. 

A dokumentum a háború új szakaszáról beszél, amelyben a nukleáris fenyegetettségnek sem kéne visszariasztania a tagállamokat attól, hogy politikai, pénzügyi és katonai értelemben is támogassák a háborút

 – mondta Dömötör Csaba, aki szerint teljesen elgurult a felelősség gyógyszere, és Brüsszelben elfelejtették, hogy milyen tragédiát hozott a XX. század és annak világégései. Úgy akarják, folytatni az Egyesült Államok leköszönő elnöke, a Biden-adminisztráció politikáját, hogy a demokraták vereséget szenvedtek – állapította meg. 
Dömötör Csaba felhívta a figyelmet arra is, hogy a baloldal az EP-ben támogatta ezt a határozatot, és azt Magyar Péter pártja hozta tető alá. 

A Tisza Párt ezt a háborús politikát messzemenőkig támogatja

 – húzta alá. 

Kijelentette: a Fidesz a határozat ellen szavazott. 

A béke hangja szeretnénk lenni a háborús zajban

 – hangsúlyozta. 
 

Borítókép: Dömötör Csaba, a Fidesz EP-képviselője sajtótájékoztatót tart az Európai Parlament háborúval kapcsolatos állásfoglalásáról a Fidesz Lendvay utcai székházában 2024. november 29-én (Fotó: MTI/Lakatos Péter)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.