Donald Trump óriási fölénnyel vezet az elnökválasztáson

Az amerikai elnökválasztás drámai fordulatot vett, miután bezártak a szavazókörök és megkezdődött a szavazatok számlálása. Donald Trump, a republikánus jelölt jelentős előnyre tett szert a kulcsfontosságú csatatérállamokban.

2024. 11. 06. 4:50
Fordulatokban gazdag az amerikai elnökválasztás, a szavazók kitettek magukért
Fordulatokban gazdag az amerikai elnökválasztás, a szavazók kitettek magukért Fotó: Getty Images via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bezártak a zavazókörök az Egyesült Államokban, az éjszakai órákban folyamatosan érkeztek a feldolgozott adatok az egyes államokból. A kötelezőnek tekintett államokat eddig mind Donald Trump, mind demokrata ellenfele Kamala Harris sikerrel abszolválta, vagy legalábbis jó eséllyel behúzza majd. A hét nagy csatatérállam, amelyet mindenki figyel: Észak-Karolina, Georgia, Arizona, Nevada, Wisconsin, Michigan és Pennsylvania. Ahhoz, hogy az egyik jelölt megnyerje az elnkökválasztást, legalább 270 elektori szavazatot kell megszereznie.

Már az első részeredmények is határozottan azt mutatták, hogy a republikánus szavazók óriási erőt mutattak az egyes államokban, Donald Trump kényelmes előnyt szerzett az éjszaka folyamán.

 

Ezt üzente Donald Trump az elnökválasztás alatt

Donald Trump egy rövid videóüzenetet tett közzé közösségi hálózatain, amelyben arra kérte a republikánus szavazókat, hogy tartsanak ki, és várják ki a sorukat a szavazókörökben.

Nagyon jól állunk. Ha sorban álltok, maradjatok a sorban. Ne hagyjátok, hogy eltántorítsanak benneteket a szavazástól

– mondja a 13 másodperces klipben volt elnök. A videó futótűzként terjed az interneten.

Arról lapunk korábban beszámolt, hogy az észak-karolinai szavazók hetven százaléka mondta azt, hogy elégedetlen az Egyesült Államok irányával – derül ki a CNN exit poll felméréséből.

Az észak-karolinai szavazók mindössze hat százaléka mondta azt, hogy „lelkes” a dolgok alakulásával kapcsolatban, míg 21 százalékuk „elégedett”. Negyvenhárom százalék azt mondta, hogy „elégedetlen”, 27 százalék pedig „dühös” az ország iránya miatt.

Az eredmények összhangban vannak a közvélemény-kutatásokkal, amelyek hónapok óta jelzik, hogy sok amerikai elégedetlen a kormány állapotával.

További pozitív jelek Trump számára, hogy a választók 36 százaléka a gazdaságot nevezte meg a választás legfontosabb tényezőjeként, és 46 százalékuk úgy érezte, hogy a hurrikánsegélyt nem használták fel megfelelően. 

 

Joe Biden hátat fordított Kamala Harrisnek

Joe Biden leköszönő amerikai elnök nem vett részt Kamala Harris eredményváróján

Az elnök és a first lady a Fehér Ház rezidenciáján fogja követni a választási eredmények alakulását a Fehér Ház vezető munkatársaival. Az elnök rendszeres tájékoztatást fog kapni a versenyek állásáról országszerte

– mondta a Washington Examiner című lapnak a Fehér Ház egyik tisztviselője. Mint ismert, Kamala Harris a Howard Egyetemről, Washington D. C.-ből követi az eseményeket.

Egyes európai amerikai nagykövetségek Donald Trump korábbi elnök újabb lehetséges győzelme miatt lemondanak a szokásos választási ünnepségekről. A Politico arról számolt be, hogy a londoni, a párizsi és berlini nagykövetségeken úgy döntöttek, hogy nem tartják meg a szokásos eredményváró összejöveteleket.

Nem hiszem, hogy lenne étvágyam egy újabb Trump-győzelemhez

– mondta egy Európában állomásozó magas rangú diplomata a Politicónak. A külügyminisztérium világszerte dolgozó legfőbb követei többnyire politikai kinevezettek és az éppen hivatalban lévő elnök, jelen esetben Biden elnök szövetségesei vagy támogatói.

Sok helyen már az amerikai elnökválasztás eredményeit várják
Fotó: Hans Lucas/AFP

Ukrajnában nagyon stresszelnek

Eközben Ukrajnában is nagyon izgulnak az amerikai elnökválasztás miatt. Kijev számára a nagy kérdés az, hogy mennyi és milyen támogatást kap a későbbiekben, miután távozik hivatalából Joe Biden, aki az oroszok ukrajnai háborúja alatt végig hivatalban volt — írta a CNBC.

Kijev legnagyobb katonai támogatói, különösen az Egyesült Államok körében, kezd gyengülni a támogatási hajlandóság, annak ellenére, hogy a Fehér Ház és a NATO folyamatosan támogatásáról biztosítja Ukrajnát. 

Egy esetleges Trump-kormányzat és a keményvonalas republikánusok sokkal ellenségesebben viszonyulnának ahhoz, hogy Ukrajna több katonai támogatást kapjon, ami jelentősen gátolná az urkánokat abban, hogy folytassa az Oroszország elleni küzdelmet. 

Ugyanakkor az is valószínű, hogy 

egy Kijev-barát, Kamala Harris vezette kormányzat is nehezen tudná meggyőzni az amerikai törvényhozókat arról, hogy további több pénzügyi támogatást nyújtsanak Ukrajnának.

Kijevi tisztviselők szerint az ukránok rendkívüli figyelemmel kísérik a választásokat, mivel attól tartanak, hogy a jövőbeni támogatásokat megvonhatják.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök izgulhat az amerikai elnökválasztás miatt
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök izgulhat az amerikai elnökválasztás miatt (Fotó: AFP)

Trump a béke embere

Az amerikai elnökválasztási kampányban Donald Trump világosan kifejezte, hogy elnökként az orosz–ukrán háborút tárgyalások útján szeretné lezárni, és megválasztása esetén akár már a hivatalos beiktatása előtt elindítaná a békefolyamatot

Trump számtalanszor mondta, hogy ha ő lenne az elnök, akkor Vlagyimir Putyin soha nem merte volna megtámadni Ukrajnát

– hangsúlyozta Veres Kristóf György, a Danube Institute külkapcsolati vezetője. Szerinte Trump egyik legfontosabb üzenete az, hogy elnökké választása esetén véget vetne a háborúnak, amely jelenleg patthelyzetbe került a csatatéren.

Veres szerint a békekötés előfeltétele, hogy mindkét fél tárgyalóasztalhoz legyen kényszerítve. Az ukrán kormány esetében Trump a pénzügyi és katonai támogatások felfüggesztését használná nyomásgyakorlásként. 

Trump többször felrótta a demokrata Fehér Háznak, hogy egy olyan háborút finanszíroz amerikai adófizetői milliárdokból, amelynek a végkimenetelével kapcsolatban nincs egyértelműen meghatározott terve vagy célja azon túl, hogy Ukrajnát addig támogatja »ameddig csak kell«, illetve, hogy Putyin »nem nyerhet«.

A szakértő azonban kiemelte, hogy Trump adminisztrációja nem kívánja Ukrajnát teljes megadásra kényszeríteni. 

Borítókép: Fordulatokban gazdag az amerikai elnökválasztás, a szavazók kitettek magukért (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.