Egyre nagyobb méreteket ölt Nyugat-Európában az antiszemitizmus, már tiltakozni sem szabad ellene

Az Amszterdamban ma estére tervezett antiszemitizmus elleni tüntetést a város polgármestere nem engedélyezte, ami hatalmas felháborodást váltott ki a szervezők körében, írta a The Jerusalem Post. Az egész világot megdöbbentették a hollandiai erőszakos események, melyek az Európában is egyre fokozódó zsidógyűlöletre hívják fel a figyelmet.

2024. 11. 28. 11:55
Izraeli zászlót égetnek egy tüntetésen
Izraeli zászlót égetnek egy tüntetésen Fotó: Morteza Nikoubazl Forrás: NurPhoto/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Femke Halsema, Amszterdam polgármestere betiltotta a csütörtök este tervezett antiszemitizmus elleni tüntetést, a város zsidó polgáraiért való aggodalomra hivatkozva, közölte a polgármesteri hivatal.

Femke Halsema polgármester elhagyja a szállodát az amszterdami zsidó közösséggel folytatott megbeszélés után
Femke Halsema polgármester elhagyja a szállodát az amszterdami zsidó közösséggel folytatott megbeszélés után (Fotó: ANP/AFP/Jeroen Jumelet)

A rendőrség nem tudja garantálni a tüntetés résztvevőinek biztonságát.

– mondta a polgármester szóvivője.

A betiltásra reagált Geert Wilders is. A Szabadságpárt vezetője az X-en közzétett bejegyzésében úgy fogalmazott:

Milyen hihetetlen szégyen: Amszterdam polgármestere, aki sok zsidógyűlölettel teli tüntetést engedett meg, és elbukott a közelmúltbeli szégyenletes zsidóvadászat elleni harcban a városban, most betiltja az antiszemitizmus elleni demonstrációt az amszterdami Dam téren.

Az óvatosságon alapuló félelem és a novemberi amszterdami antiszemita támadások ráirányították a figyelmet a zsidóellenes erőszak aggasztó növekedésére. Az antwerpeni rendőrség azt fontolgatja, hogy intelligens kamerákkal figyeli a város zsidó negyedét, hogy előre kiszűrje az erőszakos antiszemita incidenseket. A kamerák célja, hogy még azelőtt észleljék az erőszakos cselekményeket, mielőtt azok bekövetkeznének.

„Az, hogy mikor és hány ilyen kamerát helyeznek el, a 2025-ben induló projekt előrehaladásától függ” – mondta az antwerpeni rendőrségi szóvivője a The Brussels Timesnak.

Az utolsó csepp

Az amszterdami „zsidóvadászat” a hollandiai zsidók Izraelbe történő migrációját is felgyorsította. A baloldali cionizmus és az egyre erőszakosabbá váló arab és muszlim antiszemitizmus miatt a helyi zsidók elmenekülnek, mert attól tartanak, hogy a kormány nem akarja vagy nem tudja megvédeni őket, írja a The Times of Israel. Maaike Smole, egy 48 éves, a közép-hollandiai Amersfoort városában élő pedagógus már nem reménykedik abban, hogy hazájában van jövője a zsidóknak.

„Már túl késő. Hollandia schluss” – mondta.

Palesztinpárti tüntetők fel a holland Nemzeti Holokauszt Múzeum megnyitóján
Izrael-ellenes tüntetők a holland Nemzeti Holokauszt Múzeum megnyitóján (Fotó: ANP/AFP/Michel van Bergen)

Az oktatás kudarcot vallott, a muszlim kisebbségek integrációja kudarcot vallott. A zsidók iránti tisztelet eltűnt, és soha nem is fog visszatérni. Egyszerűen túl kevesen vagyunk, a másik oldal sokkal nagyobb és agresszívabb. 

– mondta. Szavai és érzései jól tükrözik a hollandiai zsidók véleményét, egy olyan közösségét, amely évszázadok óta él az egykor vallási és etnikai toleranciájáról híres országban. A lap szerint ezek miatt soha nem látott számú holland zsidó fontolgatja, hogy elhagyja otthonát és Izraelbe költözik.

Az amszterdami este mindent megváltoztatott

Sok holland zsidó azt állítja, hogy megtört a migránsok antiszemitizmusa és a holland politikai anticionizmus együttes nyomása alatt. Abban az országban, ahol a zsidóüldözés történelmileg idegen jelenség. Ez azonban megváltozott november 7-én éjjel, amikor a többségében arab és muszlim fiatalokból álló bandák „zsidóvadászatra” indultak Amszterdam utcáin.

Ahogy arról lapunk is beszámolt, brutális támadások érték a Maccabi Tel Aviv futballklub szurkolóit Amszterdamban a november 7-i Ajax elleni mérkőzés után. 

A holland városban sorozatos erőszakos antiszemita támadások történtek, amelyek során 63 embert vettek őrizetbe. Az incidensek során támadók izraeli állampolgárokat céloztak meg hotelekben és metrómegállókban, antiszemita jelszavakat skandálva. Az izraeli külügyminisztérium különjáratokkal evakuálta állampolgárait. A történtekről több videó is felkerült az internetre, köztük egy Geert Wilders által megosztott felvétel, amely egy villamost ért támadást mutat.

Az izraeli miniszterelnök az esetet a kristályéjszakához hasonlította

A támadásokat arab és muszlim származású személyek követték el. Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök a kristályéjszaka 86. évfordulója kapcsán az amszterdami antiszemita támadásokat a náci pogromok megismétlődésének nevezte. Az 1938. november 9-i esemény fordulópontot jelentett az európai zsidók fokozódó üldözésében, amely a holokausztban teljesedett ki.

Izraeli tisztviselők szerint tíz ember megsérült az erőszakos cselekményekben, miközben további izraeliek százai húzódtak meg órákon át szállodáikban, attól tartva, hogy megtámadhatják őket. Sokan azt mondták, hogy a holland biztonsági erők láthatatlanok voltak, az izraeli turistákat álarcos támadók bandái üldözték akik palesztinbarát és Izrael-ellenes szlogeneket kiabáltak, miközben levadászták, verték és zaklatták őket.

Dick Schoof holland miniszterelnök elítélte az amszterdami antiszemita támadásokat, és biztosította Benjámin Netanjahut, hogy a felelősöket igazságszolgáltatás elé állítják. Az izraeli kormány azonban bírálta a holland hatóságokat, amiért nem akadályozták meg az előre megtervezett támadásokat. 

Dick Schoof holland miniszterelnök a Minisztertanács ülése után a nieuwspoorti sajtótájékoztatón
Dick Schoof holland miniszterelnök a Minisztertanács ülése után a nieuwspoorti sajtótájékoztatón (Fotó: ANP/AFP/Robin Utrecht)

Az elkövetők tudatosan választották ki a stadionok, metróbejáratok helyszíneit, hogy az izraeli állampolgárokat megtámadják ami fokozta az izraeli vezetés felháborodását és az európai biztonsági intézkedések iránti kritikákat.

Az események után Dick Schoof holland miniszterelnöknek sikerült megmentenie a kormánykoalíciót, miután a kabinet tagjai távozással fenyegetőztek a jobboldali kormánynak az erőszakos cselekményekre adott válasza miatt.

Schoof kategorikusan tagadta, hogy a kabinetjének bármely tagja rasszista lenne. A koalíciót Geert Wilders pártja, a holland Szabadságpárt (PVV) vezeti, amely egy évvel ezelőtt az első helyen végzett az általános választásokon. Schoof korábban azt mondta, hogy az incidensek azt mutatják, hogy a hollandiai bevándorló hátterű fiatalok jelentős része nem osztja a „holland alapértékeket”.

Az illegális migráció hatására is Európa többi érintett részéhez hasonlóan Franciaországban is nő a rasszizmus és az antiszemitizmus. Az amszterdami eseményeket követően a kiterjedt biztonsági intézkedések ellenére is zavargások törtek ki a párizsi Stade de France stadionban a Franciaország és Izrael közötti futballmérkőzésen. A meccsre egy nappal a francia főváros szórakozóhelyei, köztük a nemzeti stadion ellen elkövetett összehangolt iszlamista támadások kilencedik évfordulója után került sor, írta a Reuters

Az amszterdami támadás után az izraeli Nemzeti Biztonsági Tanács figyelmeztette az izraeli és zsidó közösségeket, hogy kerüljék az izraeli vagy zsidó szimbólumok viselését nyilvános helyeken. Ez az óvintézkedés is az antiszemita cselekmények és fenyegetések fokozódó kockázatára hívja fel a figyelmet, és jól tükrözi a zsidó közösségek félelmét.

Borítókép: Izraeli zászlót égetnek egy tüntetésen (Fotó: NurPhoto/AFP/Morteza Nikoubazl)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.