Az utóbbi több mint három évtized során még egyszer sem övezte ekkora feszültség a törvényhozói megmérettetést. A felfokozott hangulatnak két oka van: az egyik, hogy az államfőválasztás november 24-i első menetét egy olyan, alig ismert politikus nyerte, akit egyetlen felmérés sem várt a döntő fordulóba. Calin Georgescu – akit évekkel ezelőtt az ellenzéki, rendszerkritikus és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség javasolt miniszterelnöknek – szuverenistának tartja magát, az orosz–ukrán háború kapcsán a békét sürgeti, de néhány nyilatkozatában azt az egykori legionárius mozgalmat dicsérte, amely antiszemitizmusáról és a szélsőséges magyarellenességéről volt hírhedt a két világháború között.
Az elnökválasztás első fordulójának második helyezettje is meglepetést okozott: Elena Lasconi, az ellenzéki, progresszív Mentsétek meg Romániát Szövetség államfőjelöltje alig kétezer vokssal ugyan, de megelőzte Marcel Ciolacu jelenlegi miniszterelnököt, a kormányzó Szociáldemokrata Párt jelöltjét.
Csakhogy az egyik esélytelen elnökjelölt csalásra utaló bizonyítékokkal kiegészített beadványa nyomán az alkotmánybíróság a szavazatok újraszámlálása mellett döntött.
A folyamat péntek reggel kezdődött és vasárnap estig tart. Sajtóértesülések szerint már eddig számos rendellenességre bukkantak. A bukaresti taláros testület hétfő délután dönt arról, hogy érvényteleníti-e az elnökválasztás első fordulóját. Amennyiben ez a döntés születik, december 15-én ismétlik meg a szavazást ugyanazokkal az indulókkal. A „fasiszta előretörés”, azaz Georgescu sikere miatt naponta vonulnak utcára a Lasconival szimpatizálók.
Közben a feszültségtől teli romániai politikai élet a törvényhozási választásokra készül. Egy friss felmérés szerint az AUR nyerheti meg a megmérettetést 22,4 százalékos eredménnyel. A korábban harminc százalék körül mért Szociáldemokrata Párt támogatottsága visszaesett 21,4 százalékra. A Romániai Magyar Demokrata Szövetséget (RMDSZ) 5,5 százalékon mérik.
A kiélezett helyzet miatt nagyon magas szavazói részvétel várható, ami jóval nehezebbé teszi az RMDSZ számára az ötszázalékos parlamenti küszöb átlépését.
Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet Románia-szakértője szerint most tényleg tétje lehet a magyar részvételnek és az RMDSZ-re leadott szavazatnak. Az elemző úgy látja, az erdélyi magyarok minél nagyobb részvétele az új bukaresti parlamenti struktúrában a puszta számoknál is nagyobb hatást gyakorolhat.
Könnyen megtörténhet, hogy néhány mandátumon múlik majd, milyen lesz a jövőbeni kormánykoalíció összetétele és magyarokkal szembeni viselkedése. Jelentősen felértékelődhet egy erős, stabil magyar frakció jelenléte
– mondta Pászkán Zsolt.
Borítókép: Tüntetők a román parlament épülete előtt (Fotó: AFP)