Azt gondolom, hogy az amerikai választások eredménye több szempontból is döntő és kedvezően hat a magyar külpolitika mozgásterére.
– hangsúlyozta Moldicz Csaba, az MCC Nemzetközi Kapcsolatok Iskolájának vezetője. A szakértő elmondta, hogy az utóbbi időszakban többször is kritika érte Magyarországot a nyugati médiában különutas politikája miatt, ám Trump győzelme azt a normát erősíti, hogy a béke megteremtése minden külpolitika alapvető célja kell legyen.
Trumppal ez a normalitás tér vissza.
– jegyezte meg szakértő.
Moldicz kiemelte, hogy a békéhez való ragaszkodás Magyarország számára stratégiai előnyt jelenthet, hiszen az ukrajnai békére törekvő országok, különösen a globális Dél országai, támogatják ezt az álláspontot.
A Nyugatot leszámítva többségben vannak azok az országok a világban, amelyek úgy gondolják, hogy az ukrajnai békét a tárgyalások hozhatják el.
– mondta, hozzátéve, hogy a magyar külpolitika nem különutas, hanem a normális kategóriába esik. Trump külpolitikai irányelveivel kapcsolatban Moldicz kiemelte, hogy a tranzakciós alapú megközelítés nem szorítja háttérbe más országok önálló érdekképviseletét.
A Trump által folytatott tranzakciós külpolitika ugyan kemény tárgyalási technikát jelent, de nem vitatja el a tárgyalópartnerétől, hogy joga van a saját érdekeit képviselni
– fogalmazott, kiegészítve azzal, hogy a Biden–Harris és brüsszeli vonal ezzel szemben éppen ezt a jogot vitatta el Magyarországtól, különösen olyan kérdésekben, mint a bevándorlás vagy a genderkérdés. Moldicz az úgynevezett érték alapú külpolitikát is kritikával illette, amely szerinte „erőforráspazarló” és azt a hamis látszatot kelti, hogy a hagyományos külpolitikák nem hordoznak értékeket.
Az úgynevezett érték alapú külpolitika legnagyobb problémája, hogy nem hatékony.
– tette hozzá. Szerinte Trump hozzáállása pozitív változást hozhat, hiszen nem kívánja a demokrácia exportját erőltetni, amelyet a világ többsége nem tart igénynek.
Trump győzelme a magyar kormány számára a biztonsági kérdésekben is előnyt jelenthet, hiszen Trump első elnöksége óta az Egyesült Államok arra ösztönzi Európát, hogy függetlenítse magát az amerikai védelmi finanszírozástól.
Bár Trump nyomása fájdalmas az európai országoknak, de hosszú távon ez a kontinensnek hasznára válhat.
– emelte ki Moldicz.
Borítókép: Orbán Viktor magyar miniszterelnök Donald Trump amerikai elnök társaságában (Fotó: AFP)