Tűzszünet Libanonban: a remény és a fenyegetés határán

A konfliktus lezárását célzó megállapodás ellenére a helyzet távol áll a stabilitástól. Bár a libanoni tűzszünet reményt hozott a déli régió lakóinak, az izraeli figyelmeztetések és az újabb incidensek továbbra is bizonytalanságot és veszélyt jelentenek a visszatérők számára.

2024. 11. 28. 10:27
Örömteli jelenetek Bejrút déli külvárosában, ahogy a lakosok visszatérnek otthonaikba, miután Izrael és Libanon több mint egy éves háború után megállapodott a tűzszünetről.
Örömteli jelenetek Bejrút déli külvárosában, ahogy a lakosok visszatérnek otthonaikba, miután Izrael és Libanon több mint egy éves háború után megállapodott a tűzszünetről. Fotó: Middle East Images via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Libanon és Izrael közötti tűzszüneti megállapodás szerda reggel lépett életbe, hogy véget vessen a több mint 14 hónapja tartó fegyveres konfliktusnak, erről a Magyar Nemzet is beszámolt. Az egyezség értelmében Izrael fokozatosan kivonja erőit a déli területekről, míg a libanoni hadsereg megkezdi csapatainak telepítését. 

November 27-én lépett életbe Izrael és a libanoni Hezbollah között a tűzszünet, melynek következtében tömegével érkeztek vissza az érintett terület lakosai.
November 27-én lépett életbe Izrael és a libanoni Hezbollah között a tűzszünet, melynek következtében tömegével érkeztek vissza az érintett terület lakosai (Fotó: AFP)

Maurice Sleem libanoni védelmi miniszter tízezer katonát küldött a déli régióba, miközben a Hezbollah fegyveresei szintén megkezdték visszavonulásukat.

A tűzszünet ellenére az izraeli hadsereg továbbra is aktívan jelen van a térségben. Daniel Hagari, az izraeli hadsereg szóvivője bejelentette, hogy a katonák feltételezett Hezbollah-tagokat öltek meg és vettek őrizetbe a déli határ mentén. Az izraeli légierő csapásokat mért a Hezbollah precíziós rakétagyártó létesítményeire és a Radwan egység bázisára a Bekaa-völgyben.

Miközben a lakosok a hazatérés lehetőségét keresik, az izraeli hadsereg tíz libanoni falut nyilvánított „veszélyzónának”, ahová a visszatérés szigorúan tilos. Ezek között szerepel Shebaa, al-Habbariyeh és Marjayoun. A Khiam településén visszatérő civilekről tudósító két újságíró is sérüléseket szenvedett izraeli tűz következtében.

A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a tűzszünet végrehajtásának részletei, különösen az izraeli kivonulás és a libanoni csapatok telepítésének összehangolása, még mindig tisztázatlanok. Az egyezmény betartását az Egyesült Államok és Franciaország felügyeli, de az érintett felek továbbra is feszülten figyelik egymás lépéseit.

Nemzetközi szervezetek, köztük az Arab Liga és az Iszlám Együttműködési Szervezet, üdvözölték a tűzszünetet, reményüket fejezve ki, hogy az megállítja a vérontást és lehetőséget teremt a régió stabilizálására. 

Ahmed Aboul Gheit, az Arab Liga főtitkára sürgette Izrael teljes kivonulását és a hazatelepítések mielőbbi megkezdését.

Az elmúlt 14 hónapban több mint 3800 ember vesztette életét Libanonban az izraeli támadások során, és több mint egymillióan kényszerültek elhagyni otthonukat. Bár a tűzszünet reménysugárnak tűnik, az újabb incidensek és katonai akciók megkérdőjelezik, hogy a régió valóban készen áll-e a békés újrakezdésre.

Borítókép: Örömteli jelenetek Bejrút déli külvárosában, ahogy a lakosok visszatérnek otthonaikba, miután Izrael és Libanon több mint egyéves háború után megállapodott a tűzszünetről. (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.