A modern amerikai politikatörténet egyik legmeglepőbb visszatérését produkálta Donald Trump volt amerikai elnök, a Republikánus Párt jelöltje – mondta el lapunknak a Magyar Külügyi Intézet elnöke, Gladden Pappin.
A 2020-as vereség után mindenki leírta Trumpot, de ő tető alá hozta az egyik legsokszínűbb összefogást, beleértve a fekete és spanyol ajkú kisebbségi szavazók támogatását is
– fogalmazott a szakértő.
Megnyerte Pennsylvania államot, megnyerte Wisconsin államot, lehet, hogy megnyeri Michigan államot. Ha ez így lesz, azzal teljes egészében elvinné a legszorosabbnak kikiáltott rozsdaövezeti államokat
– emelte ki Gladden Pappin.
A Magyar Külügyi Intézet elnöke szerint teljes kudarcot vallott a demokraták terve, hogy Kamala Harris alelnökkel helyettesítik Joe Biden jelenlegi amerikai államfőt elnökjelöltjükként. Trump győzelmének kulcsa az volt, hogy a felmérések szerint az amerikaiak 75 százaléka úgy érzi, az ország rossz úton halad.
És amikor ez megtörténik, akkor szinte garantált, hogy változásnak kell bekövetkeznie
– mutatott rá a szakértő.
Trump kampánya főleg a férfiakat célozta, velük ugyanis a demokraták nem foglalkoztak – hangsúlyozta Gladden Pappin. Míg a Biden-kormányzattól jórészt csak kritikát kaptak, Trump megszólította és bátorította őket, hogy menjenek el szavazni. Emellett folyamatosan kampánygyűléseket tartott a billegő államokban, amelyek ezt meg is hálálták neki.
Arra a felmérésre reagálva, amely az exit poll eredményei alapján úgy találta, hogy a demokrácia állapota volt a választás fő kérdése, a szakértő emlékeztetett, hogy „a baloldali liberálisok mindig azt mondják, hogy Trump és a konzervatív politikusok jelentenek veszélyt a demokráciára”.
De szerintem az amerikai választók belefáradtak már abba, hogy ezt hallják. Elegük van abból, hogy azt mondják nekik, hogy nem számít a hangjuk, és hogy Trump maga is veszélyt jelent a demokráciára
– világított rá Gladden Pappin.
Persze Európában a brüsszeli liberális elit pontosan ugyanígy beszél Magyarországról, és ez dühíti az embereket
– jegyezte meg a szakértő, hozzátéve, hogy az amerikaiak szerint épp az jelent veszélyt a demokráciára, ha Trumpot megpróbálják kizárni a Fehér Házból. Márpedig a liberálisok minden lehetséges módon megpróbálták megakadályozni a visszatérését – hívta fel a figyelmet. FBI-razziákat tartottak a birtokán, bírósági vizsgálatokat és pereket folytattak ellene aljas vádakkal, megpróbálták arra hivatkozva ellehetetleníteni az indulását, hogy megkérdőjelezte a 2020-as választás eredményét – sorolta a példákat Gladden Pappin.
És az emberek erre úgy válaszoltak, hogy olyan nagy és elsöprő győzelmet aratott, hogy egyszerűen nem lehet megállítani
– vonta le a következtetést a Magyar Külügyi Intézet elnöke.
A demokraták pedig kénytelenek lesznek elfogadni a győzelmét, mert „az olyan nagy, hogy egyszerűen nincs rá módjuk, hogy megtámadják” – vélte a szakértő. Ráadásul Harris még a Demokrata Párt berkein belül sem különösebben népszerű, aligha fognak kiállni mellette – tette hozzá.
Donald Trump pedig 2016-tal ellentétben idén nem csupán az elektori szavazatok, de az összes szavazat többségét is megszerezheti.
Fontos továbbá, hogy a szenátusban is visszaszerezték a republikánusok a többséget, amely akár 55–45 arányú is lehet. A képviselőházban pedig csak néhány szavazat választja el őket attól, hogy szintén a mandátumok többségével rendelkezzenek.
Orbán Viktor magyar miniszterelnököt a liberális mainstream folyamatosan bírálta, amiért fenntartotta barátságát és támogatását Donald Trump iránt.
De elég egyértelmű, hogy ez egy nagyon előrelátó megközelítésnek bizonyult, és hogy az amerikai–magyar kapcsolatok egy nagyon új szakaszba kerülnek az elkövetkező években
– zárta értékelését Gladden Pappin.
Borítókép: Donald Trump volt amerikai elnök, a Republikánus Párt elnökjelöltje (Fotó: AFP)