Ukrajna demográfiai helyzete az elmúlt években drámai mértékben romlott. Az ország lakossága a legfrissebb becslések szerint 35 millió fő körül mozog, de a tényleges adatokat jelentős bizonytalanság övezi, különösen azokon a területeken, ahol a háború miatt az adminisztratív nyilvántartások nem működnek megfelelően. Az Ukrán Nemzeti Tudományos Akadémia szakértői, köztük Jevhen Holovaha szociológus, figyelmeztetnek:
Ukrajna komoly veszélyben van, ha nem készül fel időben a háború utáni időszakra.
Holovaha szerint az ország akár lakosságának 50 százalékát is visszacsábíthatja, ha már most elkezdi megteremteni az ehhez szükséges feltételeket. Ehhez azonban elengedhetetlen, hogy biztosítsák a munkahelyekhez való hozzáférést, a lakhatási támogatásokat, az oktatási lehetőségeket és az egészségügyi szolgáltatásokat. A szakértő példaként említette a Balkán háború utáni helyzetét, ahol mindössze harmincszázalékos visszatérési arányt értek el – főként nők és gyermekek révén.
Az egyik legkritikusabb tényező, hogy mikor ér véget a háború. Minél hosszabb ideig tartanak a harcok, annál kisebb az esély arra, hogy az Ukrajnából távozottak hazatérjenek. Különösen a férfiak körében figyelhető meg az a tendencia, hogy inkább az Európában vagy más országokban letelepedett családjukhoz csatlakoznának.
A demográfiai válság megoldása érdekében az ukrán kormány számára már most cselekvési terv kidolgozása lenne szükséges, amely felkészül a háború utáni kihívásokra. A megfelelő előkészületek nélkül az ország népessége akár tartósan 30 millió alá is csökkenhet.
A háborúk utáni időszakok általában a születési ráta emelkedésével járnak, ám Ukrajna esetében a szakértők nem számítanak jelentős „baby boomra”.
Ennek fő oka a tartós stressz, a poszttraumás sztressz-szindróma és az egészségügyi ellátórendszer hiányosságai. A háború következtében az ország orvosai és pszichológusai túlterheltek, és jelentős befektetések nélkül nem várható gyors javulás.
A háború utáni Ukrajnában a munkaerőpiac is jelentős nyomás alá kerülhet. A háború előtti időszakban is gondot jelentett a lakosság elöregedése és a munkaerő hiánya.
A szakértők szerint, ha az ukrán állam nem tud megfelelő számú munkavállalót visszacsábítani, akkor külföldi munkaerő bevonására kényszerülhet, elsősorban Ázsia országaiból, például a Fülöp-szigetekről vagy Thaiföldről.
Borítókép: Civileket evakuálnak az orosz lövöldözésnek kitett Vovchansk városából az északkelet-ukrajnai Harkov régióban 2024. május 12-én. (Fotó: AFP)