A legutóbbi események, köztük egy orosz ballisztikus rakétacsapás Ukrajna ellen, megerősítik a világháborútól való félelmet Lengyelországban is.
A keleti háború döntő fázisba lépett, érezzük, hogy az ismeretlen közeledik
– nyilatkozta Tusk egy tanároknak rendezett konferencián. Hozzátette:
A háború drámai méreteket ölt. Az elmúlt néhány tucat óra bebizonyította, hogy a globális konfliktus veszélye komoly és valóságos.
Lengyelországot, amely Ukrajna, Oroszország és Belarusz szomszédja, régóta arra ösztönzi a NATO, hogy növeljék védelmi kiadásaikat. A lengyel kormány 2025-re a GDP 4,7 százalékát szánja fegyveres erőinek fejlesztésére.
Oroszország csütörtökön kijelentette, hogy az Egyesült Államok Lengyelország északi részén épülő új ballisztikus rakétavédelmi bázisa növeli a nukleáris veszély szintjét.
Varsó azonban úgy véli, hogy Moszkva fenyegetései csak megerősítik a NATO védelmi képességei fejlesztésének szükségességét. A lengyel miniszterelnök szavai komoly aggodalmakat keltenek a nemzetközi közösségben, hangsúlyozva a háború eszkalációjának veszélyeit és a globális konfliktus potenciális kockázatait.
Ahogy arról lapunk már beszámolt, Putyin új rendelettel határozta meg Oroszország nukleáris politikáját, amely a nukleáris fegyverek bevetésének kizárólagos jogát az elnök kezébe helyezi. A stratégia az elrettentésre épül, célja a potenciális ellenségek megfékezése.
A nukleáris fegyverek bevetése több forgatókönyv esetén lehetséges: ballisztikus rakétatámadás Oroszország ellen, nukleáris támadás orosz vagy szövetséges területek ellen, kritikus infrastruktúra megbénítása, szuverenitás vagy területi integritás elleni támadás, valamint stratégiai fegyverek tömeges indítása. Oroszország szövetségeseinek megtámadását is az egész szövetségi rendszer elleni támadásként kezeli.
A döntéshozók rugalmasan alkalmazhatják a fegyvereket, de a végső döntés Putyiné. Ez a stratégia fokozza a feszültséget a nagyhatalmak között, és a hidegháborúhoz hasonló helyzet felé sodorja a világot.
Borítókép: Donald Tusk lengyel miniszterelnök (Fotó: AFP)