A brit miniszterelnök közeledne az Európai Unióhoz

Keir Starmer brit miniszterelnök hivatalba lépése óta először vesz részt magas szintű EU-csúcstalálkozón, jelezve a brexit utáni kapcsolatok újragondolásának szándékát. Ez jelentős eltérés az előző kormányok EU-val szembeni merevebb politikájától.

Forrás: evrimagaci.org2024. 12. 13. 21:22
Keir Stramer brit miniszterelnök.
Keir Stramer brit miniszterelnök. Fotó: NurPhoto via AFP Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Keir Starmer brit miniszterelnök hivatalba lépése óta először vesz részt jelentős mértékű együttműködésben az Európai Unióval, hangsúlyozva Nagy-Britannia szándékát a brexit utáni kapcsolatok újragondolására. Ez jelentős eltérés a korábbi konzervatív kormányok EU-val szembeni feszült viszonyától. Starmer elfogadta António Costa, az Európai Tanács vezetőjének meghívását egy 2025. február 3-án tartandó informális uniós csúcsra.

Ez a látogatás lesz az első alkalom, hogy egy brit miniszterelnök ilyen magas szintű EU-tárgyalásokon vesz részt a brexit óta.

A Downing Streeten folytatott megbeszéléseken Costa és Starmer a közös témákat emelték ki, elsősorban a védelmi és stratégiai biztonsági együttműködés erősítését. Starmer részvétele lehetőséget teremt a humanitárius kérdések, különösen az ukrajnai és a szíriai helyzet megvitatására is.

A munkáspárti kormány kiemelten fontosnak tartja a biztonsági együttműködés újjáélesztését az EU-val. Ez eltér a korábbi, konfrontatívabb megközelítéstől, és azt sugallja, hogy a kormány javítani akarja a kapcsolatokat az európai vezetőkkel. 

Starmer egyértelművé tette, hogy nem kívánja Nagy-Britanniát visszavinni az EU-ba, vagy megváltoztatni a brexit-politikát.

A tárgyalások egyik fő témája a brit és az EU vezetői közötti rendszeres csúcstalálkozók létrehozása volt, amiben Starmer és Costa egyetértenek. Egy másik fontos pont egy ifjúsági mobilitási program létrehozása volt, amely lehetővé tenné az EU-ból származó fiatalok számára, hogy Nagy-Britanniában éljenek és dolgozzanak, és fordítva. 

Miguel Berger, Németország brit nagykövete kiemelte az Erasmus-programhoz hasonló megállapodások felülvizsgálatának fontosságát. 

A közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy a brexit-szavazók körében is növekszik az elfogadás a szorosabb EU-kapcsolatok iránt. Starmer kormánya kétoldalú megállapodásokat kíván kötni a kereskedelem, a védelem és a biztonság területén. A csúcstalálkozó előtt azonban ellenállásra lehet számítani a Labour-párt azon részéből, akik a mérsékelt stratégiát kritizálják. 

Borítókép: Keir Stramer brit miniszterelnök (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.