Az EU külső határai védelmének fontosságát hangsúlyozta Pintér Sándor

Az Európai Unió külső határai védelmének fontosságát és a mélységi ellenőrzések megerősítését hangsúlyozta Pintér Sándor belügyminiszter csütörtökön Brüsszelben, a Bel- és Igazságügyi Tanács ülését követően.

Forrás: MTI2024. 12. 12. 21:14
Pintér Sándor belügyminiszter
EU-elnökség - A bel- és igazságügyi minisztereinek találkozója Brüsszelben Fotó: Bodnár Boglárka
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tárcavezető Magnus Brunner belügyi és migrációkezeléssel foglalkozó biztossal közös sajtótájékoztatóján történelmi fontosságúnak nevezte, hogy több mint egy évtizednyi tárgyalás után lezárták Románia és Bulgária teljes körű schengeni csatlakozási folyamatát. A két ország csatlakozását a magyar EU-s elnökség egyik legfontosabb eredményének nevezte, amelyet intenzív és többoldalú egyeztetések előztek meg.

Pintér Sándor elmondta, hogy a csatlakozásról szóló döntést követően a schengeni társult tagországok részvételével áttekintették az uniós informatikai rendszerek összekapcsolhatóságát és különösen a határregisztrációs rendszer bevezetésének helyzetét. 

Kitérve a nem uniós országokból érkezők be- és kilépéseit a külső határoknál rögzítő automatizált informatikai rendszerre, az úgynevezett EES-re a miniszter azt mondta: annak ellenére, hogy a rendszer teljes körű bevezetése késik, a tanács megerősítette elkötelezettségét, hogy olyan menetrendet állítson fel, amely minimalizálja a késedelemből fakadó hátrányokat, valamint célul tűzte ki azt is, hogy az interoperabilitás 2027-re befejeződjön.

Hangsúlyozta, hogy megerősítik a görög–török, a görög–bolgár és a bolgár–török határszakaszt, különös tekintettel a bolgár–török határszakaszra, ahova egy több mint százfős, magyar, román és osztrák rendőrökből álló kontingenst küldenek.

Az EU külső határainak megerősítése mellett a mélységi ellenőrzéseket is megerősítik, valamint június 30-ig Magyarország fenntartja ezt a másodlagos határellenőrzést Romániával szemben, amint Ausztria is Magyarországgal szemben. Elmondta, hogy ehhez az Országgyűlésnek törvényt kell módosítania.

Ezt a módosítást beadtuk, és reméljük, hogy az idei utolsó ülésén az Országgyűlés elfogadja. Továbbra is védeni fogjuk a határokat június 30-ig, és addig meglátjuk, hogy milyen változás történik a román–magyar határon

– szögezte le. Arra a kérdésre, amely szerint Magyarország Lengyelországhoz és más, hibrid fenyegetésekre hivatkozó országokhoz hasonlóan kérhetne-e az EU-tól kivételt a menedékjogok kiadása alól, Pintér Sándor leszögezte, hogy Magyarországnak nincs közös határa sem Fehéroroszországgal, sem Oroszországgal. – Magyarországnak Ukrajnával van közös határa, és az ukrán menekültek előtt továbbra is nyitva áll a határ – jelentette ki, ám kiemelte, hogy más, a régi Selyemút területéről érkezők továbbra sem kapnak bebocsátást, de ha mégis bejutnak (Magyarországra), akkor kizárt, hogy menekültstátusba vegyük őket az üldöztetés egyértelmű bizonyítása nélkül.

A valódi menekülteket befogadjuk, az álmenekülteknek Magyarországon nincs helyük

– tette hozzá. A belügyminiszter elmondta, hogy az ülésen a miniszterek megvitatták a gyermekek szexuális bántalmazása elleni jogalkotási javaslatot és az erről szóló tárgyalások megkezdését az Európai Parlamenttel, de ebben nem sikerült eredményt elérni.

Bízom abban, hogy a lengyel elnökség eredményesebb lesz ebben a témában, hiszen a jövőnkről, a gyermekekről van szó

– szögezte le. Emellett részletes vitát folytattak arról, hogy milyen eszközökkel lehetne megerősíteni az együttműködést az EU-n kívüli országokkal, különösen a migrációval kapcsolatban. 

Biztonsági kihívások

A biztonsági kihívások kezeléséről szóló napirendi pontnál a résztvevők áttekintették az európai belbiztonsági és hírszerzési szolgálatok féléves értékelését, valamint a magyar titkosszolgálatok közül az alkotmányvédelmi hivatal és a terrorelhárítási központ is beszámolt az ülésen, a beszámolót pedig elfogadták. Elfogadtak több olyan stratégiai iránymutatást, amelyekben meghatározták a tanács új ciklusra vonatkozó prioritásait a bel- és igazságügyi együttműködés területén.

A dokumentum elfogadása nemcsak a magyar elnökség, hanem a tanács számára is kiemelkedő eredmény, hiszen legutóbb tíz évvel ezelőtt fogadtak el ilyen dokumentumot

– tette hozzá. A miniszter elmondta még, hogy az ülésen vitát folytattak az adatokhoz való, bűnüldözési célból történő hozzáféréséről, amivel összefüggésben irányt mutattak az Európai Bizottságnak a rövid távon megvalósítható intézkedésekből, illetve ismertették a kábítószer-kereskedelem és a szervezett bűnözés elleni küzdelem utóbbi hat hónap során elért eredményeit, valamint megvitatták a digitalizáció szerepét és hatékony alkalmazását is a biztonsági kihívások kezelésében.

Borítókép: Pintér Sándor belügyminiszter (Fotó: MTI/Bodnár Boglárka)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.