Magyarország érdekelt a térség, és benne Bosznia-Hercegovina politikai és gazdasági stabilitásában, ami egész Európa biztonsága szempontjából kulcsfontosságú, ezért a kezdetektől fogva támogatjuk az ország európai uniós csatlakozási törekvéseit.
A magyar uniós elnökség egyik vállalt feladata éppen ez: felgyorsítani a Nyugat-Balkán és benne Bosznia-Hercegovina uniós integrációját
– mondta Szalay-Bobrovniczky Kristóf a Zukan Helezzel folytatott tárgyalását követően.
Európa, Magyarország és a béke védelme
Az Európai Unió idén húszéves bosznia-hercegovinai műveletének évfordulós ünnepségén – melyet a szarajevói Army Hallban, az Osztrák–Magyar Monrachia által 1881-ben épített tiszti kaszinó épületében tartottak meg – a magyar honvédelmi miniszter figyelmeztetett, hogy
az ukrajnai háború ebben a régióban is érezteti hatását, amelyet keresztez a déli irányból érkező illegális migrációs hullámok egyik legfrekventáltabb útvonala, amely átszeli a térséget.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf hangsúlyozta, hogy
a Nyugat-Balkán is hozzájárul Európa védelméhez, ezért fokozottan nagy figyelem hárul a térség nemzetközi misszióira, így természetesen az EU legnagyobb műveletére, az EUFOR Altheára is.
Hozzátette: a térség NATO és EU műveleteiben már 29 éve jelen vagyunk, a magyar emberek biztonsága nem a határainkon, hanem attól távolabb kezdődik. Magyarország üdvözli az EUFOR Althea végrehajtói mandátumának ENSZ Biztonsági Tanácsa általi 2024. november 01-én történt meghosszabbítását. A 24 ország katonáiból álló műveletet, jelenleg Sticz László vezérőrnagy a misszió első magyar parancsnokaként vezeti.
Bizonyítottak a magyar katonák
Rámutatott: az elmúlt tíz hónap parancsnoki tevékenysége bebizonyította, hogy kiválóan felkészültünk a feladatra. Mind az itt szolgáló állomány mind pedig a parancsnoki időszakra biztosított többlet katonai képességek tekintetében. Magyarország az Ausztriával váltásban lévő műveleti tartalék század és a műveleti területen lévő helikopter képesség mellett, további egy hazai készenlétű tartalékszázadot biztosít erre az időszakra. Magyar feladat a parancsnoki időszak alatt az EUFOR Nemzetközi Zászlóalj parancsnokságának ellátása. Emellett új magyar hozzájárulás a tűzszerészképességen belül a kutyástűzszerész-képesség.
Új magyar képességek a misszióban
A tárcavezető kiemelte, hogy
a Magyar Honvédség haderőfejlesztése során beszerzett könnyű és közepes szállítóhelikopter-képességet már az EUFOR-műveletben is alkalmazzuk, ez az új Airbus H225M szállítóhelikopterek első nemzetközi műveleti alkalmazása. Ezenkívül Magyarország a közelmúltban Bosznia-Hercegovina területén bekövetkezett áradásokat követő katasztrófaelhárítási erőfeszítésekhez is hozzájárult a mentési és mentesítési munkálatok támogatása révén.
Az EUFOR-művelet feladata az 1995-ös daytoni békemegállapodásban foglaltak betartatása, a biztonságos környezet fenntartása, együttműködve a helyi hatóságokkal, továbbá a bosznia-hercegovinai állami haderővel történő közös kiképzések és gyakorlatok. Hazánk a parancsnoki időszakot követően is vezető szerepet fog vállalni a műveletben, hiszen annak törzsfőnöki beosztását látja el 2025 májusától.