A kollektív Nyugat azon igyekezetében, hogy stratégiai vereséget mérjen az Oroszországi Föderációra, törekvéseihez az egyszerű ukránokat használja túszként. A kijevi rezsim destruktív politikája már elvezetett a teljes függőséghez, ami a külső irányítást és a külföldi finanszírozást illeti, ennek következményeként pedig az állami szuverenitása elvesztéséhez
– hangsúlyozta. Geraszimov beszélt arról is, hogy a globális katonai-politikai helyzetet a konfliktusok számának növekedése jellemzi, ami a regionális és nemzetközi biztonság leépülését vonja maga után.
Ennek legfőbb okaként az orosz vezérkari főnök azon törekvést jelölte meg, hogy a Nyugat, élén az Egyesült Államokkal igyekszik megőrizni globális uralmát, és erővel próbálja érvényesíteni az úgynevezett szabályokon alapuló világrendet.
Kiemelte, hogy Európában a feszültség annak mértékében nő, ahogyan a NATO infrastruktúráját egyre közelebb viszi az orosz határokhoz. Az orosz tábornok beszélt "a különleges katonai művelet" menetéről is Ukrajnában. Mint mondta,
az orosz erők a frontvonal minden pontján a kezdeményezés képességével rendelkeznek, és törnek előre dacára annak a "kolosszális segítségnek", amelyet a kijevi vezetés a nyugati országoktól kap.
Hangsúlyozta, hogy az orosz csapatok az idén több mint 190 települést és nagyjából 4500 négyzetkilométer területet foglaltak el.
Az ukrán hadsereg az orosz katonai beavatkozás kezdete óta 977 315 embert vesztett halottakban és sebesültekben.
Ebből több mint 365 ezer ember – ahogyan Geraszimov fogalmazott – a visszafordíthatatlan veszteség.
Ezen felül több mint 20 ezer harckocsit és egyéb járművet semmisítettek meg az orosz erők.
Az orosz fegyveres erők vezérkari főnöke rávilágított, hogy az augusztus 6-án indult kurszki betöréstől az ukrán hadvezetés az orosz tartalékok átirányítását remélte a donyecki régióból, "de ez nem történt meg". Hangsúlyozta, hogy a kijevi vezetés eddig összesen több mint 350 milliárd dollár támogatást kapott a Nyugattól, amiből 170 milliárd katonai segély.
Több mint 30 ország nyújt katonai támogatást Kijevnek, a legfőbb támogatók az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Németország, Franciaország és Dánia
– tette hozzá Geraszimov.
Az orosz–ukrán háború első két éve rendkívüli pusztítást hozott, a harcok pedig 2024-ben sem csendesedtek.
Borítókép: Valerij Geraszimov orosz vezérkari főnök év végi tájékoztatót tart katonai attaséknak Moszkvában. (Fotó: Dmitrij Haricskov / Orosz Védelmi Minisztérium / AFP)