Ezért kérette be a lengyel külügy Magyarország nagykövetét

A Marcin Romanowskinak nyújtott menedékjog miatt tiltakoznak. Gulyás Gergely korábban hangsúlyozta: Magyarország nem avatkozik bele más országok belpolitikájába, de támogatja a politikai üldözött személyeket.

2024. 12. 20. 14:39
Fotó: AFP Forrás: AFP or licensors/Poland's Prime Minister Donald Tusk speaks to the press following a meeting at the EU headquarters in Brussels on December 19, 2024. (Photo by JOHN THYS / AFP)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bekéretik Magyarország varsói nagykövetét a Marcin Romanowski volt lengyel igazságügyi miniszterhelyettesnek Magyarországon nyújtott menedékjog miatt – közölte pénteken a lengyel külügyminisztérium, tudósít az MTI. A tárca honlapján megismételték Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter csütörtök esti álláspontját, miszerint Varsó a „Lengyelország, valamint az Európai Unió (EU) tagállamai számára kötelező alapelvek iránt barátságtalan cselekedetnek” tekinti a magyar kormány döntését.

Ezért „formális tiltakozást adnak át” pénteken Magyarország varsói nagykövetének. A lengyel külügy egyúttal úgy döntött, hogy konzultációra hazahívja Sebastian Kecieket, az ország budapesti nagykövetét 

– közölték.

Jelezték továbbá: „amennyiben Magyarország megsérti európai kötelezettségvállalásait”, akkor Varsó az Európai Bizottsághoz fordul, hogy az EU működéséről szóló szerződés 259. cikke alapján indítson eljárást Magyarországgal szemben.

A varsói körzeti bíróság csütörtökön közölte, hogy európai elfogatóparancsot adott ki Marcin Romanowski ellen, akit az igazságügyi minisztérium keretében működő Igazságosság Alap pénzének hűtlen kezelésével gyanúsítanak.

 Marcin Romanowski
(Forrás: X)

Romanowski a jelenleg ellenzéki Jog és Igazságosság (PiS) párt vezette korábbi kormányban 2019–2023 között töltötte be az igazságügyminiszter-helyettesi tisztséget. Ebben a minőségében felügyelte az Igazságosság Alapot, amelynek célja segítségnyújtás volt a bűncselekmények áldozatainak. Tizenegy rendbeli bűncselekmény elkövetésével, ezen belül az állami vagyonban kárt okozó szervezett bűnözői csoportban való részvétellel gyanúsították meg az alap ügyében.

Romanowski jogtalannak tartja az ellene folytatott ügyészségi eljárást, és érvénytelennek a szejmnek a képviselői mentelmi joga felfüggesztéséről hozott döntését.

Az Igazságosság Alap ügyében március végén letartóztatták és október végéig vizsgálati fogságban tartották az aktív lelkipásztori tevékenységéről ismert Michal Olszewskit, a Jézus Szent Szívének Papjai szerzeteskongregáció tagját, valamint az igazságügyi minisztérium két volt hivatalnokát – középkorú nőket.

Marcin Wiacek lengyel ombudsman pénteken a lengyel közszolgálati rádióban elmondta: hivatala megerősítette, hogy több pontban is jogos volt a három gyanúsított panasza, amelyet az elfogatásuk és a vizsgálati fogságuk során velük szemben alkalmazott szabálytalan bánásmód miatt emeltek.

Jaroslaw Kaczynski, a PiS elnöke pénteki sajtóértekezletén újságírói kérdésre elmondta: 

Romanowski nem az igazságszolgáltatást akarja megkerülni, hanem a lengyel igazságügyben manapság alkalmazott módszereket. Minden arra vall, hogy a mai lengyelországi politikai helyzetben egy tisztességes per lehetetlen, ezért megvan minden alapja annak, hogy Romanowski azt megkerülje 

– tette hozzá Kaczynski.

Adam Bodnar lengyel igazságügyi miniszter és főügyész pénteken a TOK FM lengyel kereskedelmi rádióban elmondta: az ügyészség folytatja az európai elfogatóparanccsal összefüggő eljárást, és minden lehetséges lépést megtesz ennek keretében.

Tusk, „az arrogáns seriff” 

Donald Tusk lengyel miniszterelnök a Lengyel Köztársaság Európai Unió melletti Állandó Képviseletének munkatársaival folytatott megbeszélésén reagált az ügyre és a uniós magyar elnökséget is felemlegette – írja a wPolityce. A lengyel hírportál úgy fogalmaz:

Donald Tusk úgy döntött, hogy arrogáns módon eljátssza a fenyegetőző seriff szerepét, amikor a Magyarországon menedékjogot kapott Marcin Romanowski parlamenti képviselő ügyét kommentálta.

A lengyel kormányfő úgy fogalmazott: „a legfontosabb, hogy tudjuk, hogyan végződnek az ilyen helyzetek. Néha tovább kell várnunk, de mindig ugyanúgy végződnek. Aki azt hiszi, hogy ezeket a trükköket és meneküléseket bevetheti, és büntetlenül megússza, az téved” – utalt Romanowskira. És azt is megjegyezte:

Az a tény, hogy a magyar elnökség után mi vesszük át az EU soros elnökségét, külön súlyt ad az elnökségünknek. Ez nemcsak annak a mélyreható változásnak a nagyon komoly szimbóluma, amely jelenleg Európában zajlik Lengyelországnak, önöknek köszönhetően, hanem annak is, hogy Lengyelország az elmúlt egy évben újraépítette a demokraták reményeit Európában.

Válságos a jogállamiság helyzete Lengyelországban

„Az elmúlt években sokszor került elő a jogállamiság kérdése, például Magyarország kapcsán, pedig ha ezt a kategóriát nem a liberálisok ejtették volna túszul és használnák politikai fegyverként,  akkor az elmúlt hónapokban lett volna ok Európában az aggodalomra, elsősorban éppen a lengyel kormány ténykedése miatt” – jelentette ki Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a Mandinernek annak kapcsán, hogy Adam Bodnar, a Tusk-kormány minisztere a Politico hasábjain szállt bele Magyarországba, amikor azt mondta, csak akkor lesz itt jogállam, ha leváltják Orbán Viktort.

Fontos: mi nem avatkozunk be más országok belpolitikájába, pláne nem úgy, ahogy mások szoktak a miénkbe. Mégis ki kell mondani: Lengyelországban jogállamisági válsághelyzet állt elő a tavalyi választás után a Tusk-kormány cselekedetei következtében. Ezért akkor érezném magam rosszul, ha a Lengyelországban történtek után a varsói kormány részéről méltatnák a magyar jogállamiság helyzetét

– szögezte le a miniszter. 

A tárcavezető emlékeztetett, hogy 

a lengyel kormány például nem hajtja végre a lengyel alkotmánybírság döntéseit. A mentelmi jogot vagy az elnöki kegyelemet semmibe véve alkalmazza a büntetőjog eszközeit politikai riválisai ellen. Az igazságügyi miniszter bírósági vezetőket váltott le politikai okokból, törvénytelenül kirúgta az államügyészt – ahogy ezt a lengyel legfelsőbb bíróság is megállapította. Mindhiába, mert ezt figyelmen kívül hagyva új államügyészt nevezett ki a kormány. 

Gulyás Gergely Marcin Romanowski magyarországi menedékjoga kapcsán elmondta, 

az ő esetében konkrét bizonyíték is van a tisztességes eljárás hiányára, hiszen idén nyáron annak ellenére tartóztatták le, hogy az Európa Tanács parlamenti közgyűlése tagjaként mentelmi jog illette meg. Szabadon bocsátására csak azután került sor, hogy a közgyűlés elnöke hivatalosan tiltakozott a lengyel hatóságoknál, majd egy lengyel bíróság is megerősítette, hogy a letartóztatás jogsértő volt

– fogalmazott Gulyás Gergely.

Borítókép: Donald Tusk lengyel miniszterelnök (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.