A Patriot rendszerek nem nyújtanak hatékony védelmet az újabb generációs fegyverekkel szemben a háborúban, az ezt tartalmazó jelentést Annalena Baerbock külügyminiszter irodája rendelte meg, és a Bundeswehr légvédelmi szakértői készítették.
A dokumentum szerint a jelenlegi Patriot rendszerek nem alkalmasak az Oresnyik nagy hatótávolságú ballisztikus rakéták hatékony semlegesítésére. A jelentés szerint a rakéta nagy sebessége, a manőverezőképessége és a több robbanófej miatt az elfogás inkább szerencsés véletlen lenne, mint célzott akció.
A jelentés komoly aggályokat vet fel Németország védelmi képességeit illetően, és sürgős fejlesztési igényekre mutat rá. A helyzet kihívásokat jelent a német védelmi stratégiát illetően, és felveti a modern légvédelmi rendszerek beszerzésének fontosságát.
Moszkva új háborús fegyvere
A világ akkor ismerte meg Moszkva új ballisztikus rakétáját, amikor Oroszország a közepes hatótávolságú, Oresnyik hiperszonikus rakétarendszerével az amerikai ATACMS rakétákkal való korábbi ukrán támadásra válaszul a kelet-ukrajnai, dnyiprói Juzsmas rakétagyártó hadiipari üzemre mért csapást. A pontos indítási helyet nem lehet tudni, ez lehetett Kapusztyin Jar, a Pleszeck űrközpont vagy a Domabarovszkij bázis (Jasnaja).
Vlagyimir Putyin az asztanai Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezete-csúcstalálkozón számolt be az új Oresnyik rakéta néhány jellemzőjéről, aminek hatását egy nukleáris töltettel ellátott rakétához hasonlította. Az orosz–ukrán háború kapcsán fokozódó eszkalációveszélyre válaszul Moszkva a közelmúltban frissítette nukleáris doktrínáját. A Civil Társadalom és Emberi Jogok Fejlesztési Tanácsának moszkvai ülésén azonban a közelmúltban Putyin már arról beszélt:
Elegendő mennyiségű Oresnyik hiperszonikus közepes hatótávolságú rakéta gyakorlatilag megszünteti a nukleáris fegyverek bevetésének szükségességét. Ezért nem is a nukleáris doktrínánkat, hanem az Oresnyiket kell tökéletesítenünk.
Mit lehet tudni az új orosz rakétáról?
Az Oresnyik rakéta az orosz hadsereg legújabb hiperszonikus fegyverrendszereinek egyike, amely jelentős figyelmet keltett a nemzetközi porondon. Ez az új típusú ballisztikus fegyver nem csupán technológiai áttörést jelent, hanem fontos geopolitikai üzenetet is hordoz.
Az Oresnyik az interkontinentális ballisztikus rakéták továbbfejlesztett változata, amely képes nagy pontossággal elérni távoli célpontokat, extrém sebességének köszönhetően a legnehezebb felderíteni és lelőni. A rakéta rendszere a „Post Boost Vehicle” (PBV) technológiát alkalmazza, amely a végső pályakorrekciókért és célpontba való bejuttatásért felelős. A hipergolikus hajtóanyagok lehetővé teszik a gyors és hatékony indítást, különösen az űrben végrehajtott manőverek során, írta a Rocket Science.
Az Oresnyik egy hordozórakéta, ami az amerikaiak szerint hasonló az RS–26 rakétához, mondta Pavel Podvig, a „Russian Nuclear Forces” kutatási projekt igazgatója.
Az RS–26 Rubezh egy olyan közepes hatótávolságú ballisztikus rakéta, aminek fejlesztését több mint 13 évvel ezelőtt, 2011-ben kezdték el, majd 2018-ban leállították – olvasható a Russianforces.org szakportálon. Az RS–26-ot a Jarsz szilárd hajtóanyagú ICBM-ből származtatják. Mivel a Rubezhnél egy korai tesztelés során 5800 kilométeres hatótávolságú csapást regisztráltak, ez már bőven az interkontinentális rakéták hatótávolságának belépőszintje.
Az Oresnyik rakéta pusztítóereje attól függ, hogy milyen robbanófejet hordoz. Az ilyen típusú ballisztikus rakéták általában kétféle robbanófejjel szerelhetők fel: hagyományos (például nagy erejű robbanóanyagok) vagy nukleáris fegyverekkel. A pusztítóereje ezáltal hatalmas.
Hagyományos robbanófej
Hagyományos robbanóanyaggal felszerelve az Oresnyik alkalmas pusztító csapások végrehajtására katonai helyszínek, parancsnoki központok vagy stratégiai infrastruktúra ellen. A robbanóereje egy nagyobb légibombáéval (a GBU-4/B MOAB) vethető össze amely képes nagy területi pusztítást okozni.
Nukleáris robbanófej
Az Oresnyik nukleáris töltettel felszerelve interkontinentális ballisztikus rakéták (ICBM) kategóriájába tartozhat, hasonlóan az orosz Topol–M vagy az amerikai Minuteman III rakétákhoz. Ezek robbanóereje általában 300 kilotonna és 1 megatonna közötti, ami azt jelenti, hogy egyetlen robbanás ereje akár 300 000–1 000 000 tonna TNT robbanásának felelhet meg.
Összehasonlítás
Hirosima bombája: az 1945-ös „Little Boy” 15 kilotonnás volt, ami töredéke az Oresnyik lehetséges nukleáris töltetének.
Topol–M rakéta: az Oresnyikében és képességeiben hasonló, robbanóereje 800 kilotonna.
B83 nukleáris bomba: az Egyesült Államok legerősebb aktív bombája, amely 1,2 megatonnás, és az Oresnyik maximális robbanóereje ehhez közelíthet.
Borítókép: Annalena Baerbock német külügyminiszter (Fotó: AFP)