Kávézó nyílt Észak- és Dél-Korea határánál, a teraszról a tiltott zóna falvaira látni

A két Koreát elválasztó demilitarizált övezet közelében, egy dél-koreai határmegfigyelő központban nyitotta meg legújabb kávézóját a Starbucks amerikai vállalat.

2024. 12. 01. 6:50
Vásárlók a Starbucks kávézóban, ahonnan Észak-Koreára nyílik kilátás november 29-én. SeongJoon Cho/Bloomberg/Getty Images Fotó: SeongJoon Cho/Bloomberg/Getty Images Forrás: SeongJoon Cho/Bloomberg/Getty Images
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A dél-koreai Gimpo város közelében létesített üzletből egy csendes észak-koreai hegyi falut is megfigyelhetnek a vendégek, ehhez mindössze egy katonai ellenőrző ponton kell áthaladniuk. Kim Bjung Szu, Gimpo polgármestere az új kávézó ünnepélyes megnyitója után újságíróknak azt mondta, hogy a Starbucks ismertségével megváltoztathatja a koreai határvidékről alkotott sötét és lehangoló képet.

Ez a hely most fiatalosnak, sugárzónak és bensőségesnek tűnik, és mivel világszerte felfigyelnek rá, a biztonság és a béke jegyében kiemelt turisztikai célponttá is válhat

– fogalmazott.

Az önkormányzat közleménye szerint a Starbucks befogadása a határmenti dél-koreai létesítmények turisztikai fejlesztésének a része, a világ legnagyobb kávéházlánca mint ikonikus kapitalista márka pedig a Koreai-félsziget szilárd biztonságát szimbolizálja.

Az Észak- és Dél-Korea közötti határ az egyik legveszélyesebb hely a világon. 

Ennek ellenére a Szöulból érkező buszok naponta turisták tömegeit viszik oda. 

A Frankfurter Allgemeine Zeitung riportja felidézte, hogy amikor egy hangos csattanás dübörgött végig a völgyben és visszhangzott a szűk szurdokokban, a túracsoport ijedten kérdezte: 

Mi volt ez? Egy robbanás, talán egy szuperszonikus repülőgép?

 Csak a kilátóteraszon fotózó koreaiak maradnak nyugodtak.

Csak a katonák gyakorolnak

– mondta az idegenvezető, hozzátéve: 

Itt mindenhol ott vannak.

A völgy, amelyen egy hatalmas, vörös függőhíd ível át, mindössze néhány kilométerre fekszik Dél-Korea Észak-Koreával közös határától

Az elmúlt hónapokban Kim Dzsong Un észak-koreai diktátor többször is világossá tette, hogy a déli szomszédos országot első számú ellenségnek tekinti, felrobbantotta az összekötő utakat, és felmondta azokat a szerződéseket, amelyeknek Szöul szerint egy napon az újraegyesítéshez kellett volna vezetniük. 

Az egész világ attól tart, hogy a súlyosan felfegyverzett phenjani rezsim fenyegető magatartása olyan katonai konfliktusba torkollhat, amelyből még a nyugati országok sem maradhatnak ki.

A városvezetés több turistát akar vonzani

A dél-koreai oldalon a határvidék a turisták egyik legnépszerűbb célpontjává vált. Itt nyitotta meg kávézóját a Starbucks is. Szöultól 50 kilométerre délnyugatra, Gimpo városában a látogatók mostantól kávéval a kezükben szemlélhetik meg Észak-Korea néhány faluját. A városvezetés azt reméli, hogy így még több turistát tudnak vonzani. 

 

Ennek az ikonikus kapitalista márkának a jelenléte a város szerint a Koreai-félsziget robusztus biztonságát szimbolizálja.

Az új kávézó az Aegibong ökológiai békeparkban található, a mintegy 250 kilométer hosszú, Korea-közi határ mentén található számos kilátópont egyikén. A Starbuckshoz egy ellenőrzőponton kell áthaladni. A megnyitóra mintegy száz látogató érkezett. 

A függőhíd meglátogatása után a busz az Imjingak Parkba viszi a látogatókat. Ez egy olyan zóna határán fekszik, ahová civilek csak külön engedéllyel – vagy kirándulócsoportként – léphetnek be. 

A Korea felosztása utáni első évtizedekben főleg azok a koreaiak jártak ide, akiknek családjait a határ elválasztotta egymástól.

Itt akartak a lehető legközelebb lenni szeretteikhez, egy oltárt állítottak fel. Ma a hely egy turisztikai látványosság, amely a koreai háborúról és a határterületről nyújt tájékoztatást és mellette egy vidámpark is van.

A látogatók drótkötélpályán elhaladhatnak a háború alatt lerombolt híd mellett, és megtekinthetik a mögötte épült új hidat, ahol egykor foglyokat cseréltek. 

Sokáig ez volt az a hely, ahová különösen az idősek szerettek volna elmenni, hogy közel legyenek északon élő rokonaikhoz

– mondta az idegenvezető, aki nevét nem vállalta a riportot készítő újságírónak.  

De azt akarták, hogy az egész család jöjjön velük. A vidámparkkal azt akarták elérni, hogy a hely az unokák számára is szórakoztató legyen.

Borítókép:  Vásárlók a Starbucks kávézóban november 29-én, ahonnan Észak-Koreára nyílik kilátás (Fotó: Bloomberg/Getty Images/SeongJoon Cho)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.